Kurbanlık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aktüel/Güncel, Dini Bilgiler 29 Eylül 2013

Bildiğiniz gibi iki dini bayramımızdan bir tanesi Kurban Bayramı. Ve kurban bayramında maddi durumu el verenler kurban keserek dini bir vecibeyi yerine getiriyorlar. Burada önemli olan kurban olarak seçilen hayvanın bazı vasıfları taşıyor olması. Mesela koyun kesilecek ise 2 yaşın üzerinde olması gerekiyor. Elbette bir de Kurbanlık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler hususu var ki. Bu da kestiğimiz kurbanın tam anlamıyla gönül rahatlığıyla kesilmesi anlamına geliyor. Bu günkü makalemizi Kurbanlık Seçimi,Kurbanlık Seçerken,Kurbanlık Seçmenin Püf Noktaları, Kurbanlık Seçme konularına ayırdık ve sizler için çok faydalı olacağına inandığımız bilgileri derleyerek makalemizde sizlerle paylaşacağız. Kurban Bayramına çok az bir süre kaldı. Malumunuz 15 gün sonra Kurban Bayramı.. durumu müasit olanlar, Dinimiz gereği kurban kesecekler. Şimdiden kurban kesen okurlarımıza Allah Kabul Etsin diyoruz. Kurbanlık seçimi konusunda sizlere bazı püf noktaları vermek istiyoruz. aklınızın bir köşesinde bulunmasında fayda var.. Kurbanlık seçme alelade bir iş değil sonuçta. Kurbanlık seçmenin püf noktaları nelerdir, hep birlikte görelim..

Kurbanlık Seçimi,Kurbanlık Seçerken,Kurbanlık Seçmenin Püf Noktaları,Kurbanlık Seçme

kurbanlik_alirken_nelere_dikkat_etmek_gerekir

  • Kurbanlık seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu; hayvanların kondisyonunun iyi, tüylerinin parlak olması, çok zayıf, gebe veya yeni doğum yapmış olmamasıdır.
  •  Dış görünümü canlı olmayan, salya, burun akıntısı, pis kokulu ishali olan, vücudunda yara, şişlik, ödem olan hayvanların kesinlikle satın alınmaması gerekir.
  • Hayvanların nereden geldiği bilinmelidir. Bunun için ilk iş, satıcıdan hayvanın nereden geldiğini gösteren menşe şahadetnamesi istenmeli, başka il veya ilçelerden gelen hayvanlardan ise yurt içi veteriner sağlık raporu görülmelidir.
  • Hayvanların kulağında küpesi olmalıdır. Sığırlar için ayrıca sahibinin adı, adresi ve hayvanın kulağındaki küpe numarası ile uyumlu sığır cinsi hayvan pasaportu görülmelidir.
  • Eğer kurbanı keseceğiniz güne kadar evde besleyecekseniz, hayvana uygun bir barınak temin etmelisiniz. Aşırı sıcak, kapalı ve havasız yerlerde ya da tamamen açık, rüzgar ve yağış alan yerlere hayvanın konulması uygun olmayacaktır. Ayrıca kesime az bir süre kala hayvanın aşırı beslenmesi ve evdeki yemek-çöp artıklarının hayvana yedirilmesi uygun değildir.Kurbanlık Seçimi,Kurbanlık Seçerken,Kurbanlık Seçmenin Püf Noktaları,Kurbanlık Seçme
Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Kurbanlık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar