Kurdele Nakışının Yapılış Teknikleri

El İşi Göz Nuru 20 Aralık 2010

Kurdele Nakışı Yapılış Teknikleri 6 farklı kategoride toplanabilir. Kurdele nakışı teknikleri tohum tekniği,düz batım tekniği,örümcek gül tekniği, mine çiçeği tekniği,Lazy Daisy Tekniği papatya çiçeği tekniği olmak üzere çeşitli tekniklerle işlenen bir nakış türüdür. Kurdele nakışında her tekniğin özelliği farklıdır ve farklı motifler rotaya çıkarmanıza yarar.Kurdela Nakışı Yapılış Teknikleri,Kurdela Nakışı Nasıl Yapılır,Kurdela Nakışı Yapılışı,Kurdela Nakışı Teknikleri,Kurdele Nakışının Püf Noktaları konusundaki tüm sorularınızın cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz. Burada siz vereceğimiz kurdele nakışı teknikleri ile, dilerseniz evnizdeki eşyaların dekorasyonuna hareketlilik katabilir, dilerseniz de kıyafetlerinize bambaşka bir görünüm kazanbilirsiniz. Sizin hayal gücünüzz ne kadar fazla ise o kadar fazla yerde kullanbileceğiniz bir nakış türü.  Kurdela Nakışı yapımı sırasında kullanılan bazı teknikler konusunda sizleri bilgilendirmeye başlayalım dilerseniz. Hangi tekniği denek istediğiniz tamamen size kalmış.

Kurdele Nakışı Düz Batım Tekniği

kurdele_nakisi_teknikleri

Kurdeleyi kumaşın ön tarafına geçirin. Çıkış yaptığınız yerde kurdeleyi iğne yardımı ile düzeltip biraz kabartın. İğneyi istediğiniz mesafeden kurdelenin ortasına batırın. Dikkatli bir şekilde kurdelenin kenarlarına kıvrım verinceye kadar kurdeleyi çekin. Bu şekilde, düz batım tekniği ile yaprak nakışı tamamlanmış olacak. Dilerseniz düz batım tekniğini çiçek motifinde de kullabilirsiniz.

Kurdele Nakışı Tohum Tekniği

Tohum tekniğinde kurdeleyi kumaşın ön yüzüne geçirin. Kurdeleyi 7-8 cm yukarıdan sol elinizle tutup, sağ elinizdeki iğneyi kurdelenin altına soldan sağa olacak şekilde yerleştirin. Sol elinizde tuttuğunuz kurdeleyi iğneye 1-2 defa sarın ve iğneyi kumaşa batırın. Kurdeleyi sol elinizle çekerek iğnedeki düğümü sıkılaştırın. Yavaşça iğneyi aşağıya çekin. Bu tekniği yan yana yaptığınızda çiçeklerin tohumları oluşturmuş olacaksınız. Mimoza çiçek çalışmasında rahatlıkla kullanılabilecek bir tekniktir.

Kurdela Nakışı YapımıKurdele Nakışı Örümcek Gül Tekniği

Uçucu bir kalem ile, 10 kuruş büyüklüğünde daire çizin. Daireyi 5 eşit parçaya bölüp, kullandığınız kurdelenin renginde koton bir iplik ile 5 bacak yapın. Yarım cm genişliğindeki bir kurdele ile dairenin merkezinden kumaşın yüzüne çıkın. İğneyi önceden yapmış olduğunu 5 bacaktan birini altından diğerini üstünden geçirin. Arada bir iğneyi döndürerek kurdeleye burgu verin. Bacakların hepsi kapanıncaya kadar aynı işleme devam edin.

Kurdele Nakışı Mine Çiçeği Tekniği

Mine çiçeği tekniğinde kurdeleyi bir noktadan yukarı çıkarıp düzeltin. Tekrar çıktığınız noktanın altından batın. Yavaş yavaş, kurdeleyi döndürmemeye gayret ederek ve kurdelede küçük bir kabarıklık kalıncaya kadar aşağıya çekin. Kurdeledeki kabarıklığı elinizle düzeltin ve yassı hale getirin. Renkli koton iplik ile ortasının tohumlarını yapın.

Kurdele Nakışı Lazy Daisy Tekniği ;

Lazy Daisy tekniğinde zincir işi yapılarak çalışılır. Kurdeleyi üst yüze çıkarın. Kurdeleyi yuvarlatarak zincir iğne yapın. İğneyi zincirin dışına batırarak yaprağı tamamlayın.

Kurdele Nakışı Papatya Çiçeği Tekniği ;

Papatya çiçeği tekniğinde 25 kuruş büyüklüğünde daire çizerek üzerinde 8 nokta işaretleyin. Dairenin merkezinden kurdeleyi yukarı çıkarın. Öncelikle artı biçiminde yaprakları işleyin. Ardından da aralarındaki yaprakları işleyin.

kurdele_nakisi_yapilisi

Kurdele Nakışının Püf Noktaları

  • Kurdele nakışı ile ilgili teknikleri verdikten sonra size kurdele nakışının püf noktaları konusunda da bilgiler vermek isteriz.
  • Kurdele nakışında başarının sırrı dikkatli ve titiz çalışmaktadır.
  • Basit nakış iğneleri kullanarak kurdele nakışı yapılabilir.Zincir işi, sap işi, düğüm işi, hristo teğeli, blönye iğnesi, sinek işleme gibi.
  • Kurdele nakışında kumaşın ön yüzünde çok güzel bir görüntü olurken, arka yüzü biraz karışık görüneceğinden, arka yüzü astarlamak gerekebilir. Dilerseniz motifi kenar bordürlerine de yerleştirebilirsiniz. Kenarı kapattığınız zaman çok temiz bir görüntü sağlarsınız. Kurdela Nakışı Yapılış Teknikleri,Kurdela Nakışı Nasıl Yapılır,Kurdela Nakışı Yapılışı,Kurdela Nakışı Teknikleri,Kurdele Nakışının Püf Noktaları

Kurdele Nakışı Yapımı

Kurdele Nakışı Teknikleri Resimli Anlatımlı

Kurdele Nakışı Abajur Modelleri

Kurdele Nakışı Kırlent Modelleri

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Kurdele Nakışının Yapılış Teknikleri” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Evde Teraryum Yapımı

Evde Teraryum Yapımı

6 Ekim 2017
122
Yeni Yıl Patiği Yapımı

Yeni Yıl Patiği Yapımı

28 Aralık 2016
327

Sponsor Bağlantılar