KÜRTAJ NEDİR? RİSKLERİ NELERDİR?

Gezelim Görelim 2 Ağustos 2008

Herhangibir kemik çıbanı yada herhangibiryere yapışık bulunan maddeleri kazımaya tıp dilinde kürtaj denir. ancak; bu deyim halk arasında hamile bir kadının rahminde bütün organları oluşmuş bebeği( dölütü) aldmak anlamında kullanılır.
döl yatağı içindeki iltihapların, poliplerin ,bir doğum yada düşük düşük sonunda kalan parça ve artıkların temizlenmeside yine tıpta kürtaj olarak adlandırılır.

BEBEĞİN ALINMASI:

Doğumdan korunmanın bilinmediği zamanlarda ,ana rahminde meydana gelen, fakat istenmeyen bebeğin alınması için kürtaj yoluna başvurulmuştur.

kürtaj ancak donanımlı hastanelerin amaliyathanelerinde ve hekim tarafından yapılmalıdır.

KÜRTAJIN BAZI RİSKLERİ VARDIR ,BUNLAR:

Perforasyon (rahim delinmesi ):
Gebe rahmi yumuşak olduğu için dikkatsizce yapılan sert bir hareketle delinebilir.Risk gebelik yaşı büyüdükçe artmakla beraber vakum küretajlarda plastik kanüller kullanıldığından nadir görülür.Çoğu kere delik küçük ve rahmin tepe kısmında olduğundan kanama olmaz ve kendiliğinden kapanır.Delinme alanı büyükse kanama olacağından acil ameliyatla alınması gerekir.
Enfeksiyon:
Hijyenik olmayan ortamda işlemin yapılması veya kişinin kendi ihmali (kürtaj sonrası erken cinsel ilişki, havuza girme, antibiyotikleri düzenli kullanmama, dış ortamdan enfeksiyon alma gibi..) sonucu 5-6 gün sonra enfeksiyon gelişebilir. Ağrı,akıntı ve fazla kanama görülür. Koruyucu antibiyotik önlem için kullanılmalıdır. Fallop tüplerinde hasara,rahim içi tabakada yapışıklıklara neden olabilir.
Gebeliğin devamı:
Gebelik kesesi rahim içinde görüntülenmeden, çok erken dönemde yani 5 haftadan önce yapılan kürtajlarda meydana gelebilir. Kürtaj sırasında vakum ile kese çok küçük olduğu için alınamaz.1 hafta sonra yapılan kontrolde tespit edilir ve ikinci bir kürtaj gerekir.
Parça kalması (rest plasenta):
Kürtajdan sonra kanamanın artması ile anlaşılır. Bazen kanama 10-15 gün sonra görülebilir. Bu nedenle kürtaj sonrası bir hafta sonra yapılan kontrol ultrasonografisi önemlidir.Tedavi olarak kürtaj tekrarlanır.
Rahim içi kan birikmesi (hematometra):
Nadir görülür. Epey ağrılıdır. Daha çok 8 haftadan büyük gebeliklerde veya yaşlı anne adaylarında görülür. Rahim toplayamaz ve rahim ağzının kapanması sonucu kan birikmesinden meydana gelir. Rahim ağzının buji ile açılması problemi çözer. Ek olarak rahmin hızlı toplamasına yardımcı ilaçlar verilebilir.
Başarısız kürtaj:
Önceden yapılan rahim ağzında yara yakılması, konizasyon gibi işlemler, eski sezaryenlere bağlı veya doğumsal rahim kanalındaki şekil bozuklukları, çift rahim gibi anomaliler veya rahim kanalının yapısını bozan myomlar gibi sebeplerden dolayı rahim ağzı açılamaz ve teknik olarak kürtaj gerçekleştirilemez. Ağızdan alınan veya rahim ağzına konan ilaçlar ile rahim ağzının açılması denenerek kürtaj 1 hafta sonra tekrar denenebilinir. Fakat tekrar başarısız olma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.
Asherman sendromu (yapışıklık):
Kürtaj sonrası rahim içi duvarlarında gelişen yapışıklık sonucu adet miktarında azalma ,adet görememe halidir. Kısırlığa neden olabilir.Rahim içi dokusunun keskin küretle kazınması veya kürtaj sonrası enfeksiyon gelişmesi sonucu oluşur.Tedavi olarak spiral takılıp rahim içini destekleyecek hormon ilaçları verilir.Rahim filmi ile kesin tanı konur. Tedavi için gerekirse Histeroskopi uygulanabilir.

KÜRTAJ OLUP BİTTİKTEN SONRADA HERŞEY BİTMİŞ DEMEK DEĞİLDİR.

* Kürtaj sonrası evde fenalık hissi olursa,
*Kanama çok fazla olup gittikçe artıyor ise,normal adet miktarını aşmış ise,
* Kürtajdan 15-20 gün geçmesine rağmen kanamanız hala adet vasfında devam ediyor ise ve azalmıyorsa,
*Şiddetli kanama ile birlikte olan kıvrandırır tarzda alt karın bölgenizde ağrılarınız olursa,
*Hiç kanamanız olmayıp özellikle kasıklarda ağrılar çok şiddetli ve kramp tarzında ise, * Ateşiniz yükseliyor, kokulu akıntı, devam eden kanama ve kasık ağrılarınız var ise,
* Gebelik belirtileri hala devam ediyor ise ve
*Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, huzursuz iseniz tereddüt etmeden hemen doktorunuzu arayınız!!

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“KÜRTAJ NEDİR? RİSKLERİ NELERDİR?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar