Kutlu Doğum Haftası Nedir ?

Dini Bilgiler 7 Nisan 2015

Kutlu doğum haftası Sevgili Peygamber Efendimiz (S.A.V) Hz. Muhammed’in doğduğu haftadır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 1989 yılında başlatılan ve her yıl 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanan kutlu doğum haftası ile ilgili merak ettiğiniz tüm konuları makalemizde bulabilirsiniz. Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman,Kutlu Doğum Haftasında Neler Yapılır,Hz.Muhammed (S.A.V) Peygamber Efendimiz ne zaman doğdu, gerçek doğum tarihi nedir, gibi soruların cevabını vereceğiz. Öncelikle Kutlu doğum haftası ne zaman sorusunun yanıtını verelim.

Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman

Kutlu Doğum Haftası 2015 yılı için 14 Nisan tarihinde başlayıp 20 Nisan tarihinde sona erecek bir süreci kapsamaktadır. Aslına bakarsanız kutlu doğum Haftası Diyanet Başkalığı tarafından yapılan bir organizasyon olup, Hz.Muhammed (S.A.V) Peygamber Efendimiz’in gerçek doğum tarihi değildir. Peki Hz. Muhammed (S.A.V) Peygamber Efendimiz ne zaman doğdu, gerçek doğum tarihi nedir ?

Hz.Muhammed (S.A.V) Peygamber Efendimiz Ne Zaman Doğdu-Gerçek Doğum Tarihi Nedir ?

Hz.Muhammed (S.A.V) Peygamber Efendimiz’in gerçek doğum günü Hicri Takvime göre, 571 yılının Rebiülevvel ayının 12. gününün sabahı olarak bilinmektedir. Peygamber Efendimizin gerçek doğum günü, Müslüman aleminde, 11. gece de Mevlid Kandili olarak kutlanmaktadır.  Hz.Muhammed (S.A.V) Peygamber Efendimiz’in doğduğu gece tüm insanlığın kurtuluşu için çok hayırlı ve mübarek bir gece oldu. Çünkü, Peygamber Efendimiz doğmadan önce insalar, cehalet ve zulüm içinde, korkunç karanlıklarda yaşıyordu. Peygamberimiz Efendimizin gelişi ve İslamı müjdelemesi ile, dünya aydınlandı ve kalpler tek Allah inancı ile nurlandı.

Kutlu Doğum Haftasında Neler Yapılır ?

Kutlu doğum haftasında, belediye ve sivil toplum kuruluşlarınca çeşitli etkinlikler düzenlenir ve Peygamber Efendimiz (S.A.V) anılır. Çeşitli konferanslarda ve panellerde, Hz. Muhammed (S.A.V) Hayatı ve eşsiz kişiliği anlatılır. Sohbetler edilir. Kutlu doğum haftası süresince, camilerde hatimler indirilip dualar okunur.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Kutlu Doğum Haftası Nedir ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar