Madeni Paraların Kenarları Neden Tırtıklıdır ?

Aktüel/Güncel 19 Haziran 2015

Madeni paralar, namı diğer bozuk paralar, eski çağlardan beri kullanılan değişim aracıdır. Kağıt para devri başlamadan önce kullanılan madeni paralarda altın ve gümüş kullanılmaktaydı. Elbette o devirde de bazı kurnaz insanlar mevcuttu. Bu altın ve gümüş içeren paraların kenarlarını kazıyarak içindeki değerli madeni biriktiriyorlar ve parayı da kullanabiliyorlardı. Fakat tüccarların da bazı yöntemleri vardır. Madeni parayı tartıyorlardı ve ağırlığı olması gerekenden az ise, parayı kabul etmiyorlardı. Hatta Antik para kataloglarında paraların büyük bir kısmı tam yuvarlak değildir.

Bozuk Paraların Kenarları Neden Tırtıklıdır ?

madeni_paralarin_kenarlari_neden_tirtiklidir

O dönemlerde madeni paralardaki eksik para sorununu gidermek ve bazı kurnazların madeni paranın içinde bulunan kıymetli madeni almasını önlemek amacı ile bozuk paraların kenarları tırtıklı yapılmaya başlandı. Bu tırtıklar sayesinde, paranın kenarının kazındığı hemen belli oluyordu. Artık kimse paranın kenarını kazıyıp içindeki değerli madeni alamıyordu. Bu gelenek günümüze kadar gelmiştir. Her ne kadar şu an kullandığımız bozuk/madeni paraların içinde değerli maden olmasa bile, kenarları tırtıklıdır ya da yazı vardır.

bozuk_paralarin_kenarlari_neden_tirtiklidir

İlginç Para Birimleri

Para Birimi Kanunu

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Madeni Paraların Kenarları Neden Tırtıklıdır ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar