Merserize Yazlık Örgü Modelleri

El İşi Göz Nuru 28 Mayıs 2012

Evet sevgili hanımlar.. Yaz mevsimine girmeye çok az kaldı. Cıvıl cıvıl renklerle ve kendi el emeğiniz ile yazı karşılamaya ne dersiniz. Nasıl mı olacak ? Rengarenk merserize iplerden, kendinize, yazlık örgü bluz yaparak. Merserize iplerin yazın seri tuttuğunu hepimiz biliyoruz. Üstelik yaz sezonu başında da merserize örgü bluzlar son derece pahalı oluyor. Size önereceğimiz merserize bayan örgü bluz modelleri ve anlatımlı yapımı ile siz de birbirinden şık merserize örgü bluzlara sahip olurken, aynı zamanda da bütçenizi korumuş olacaksınız. Bir taşla iki kuş anlayacağınız. Merserize yazlık bayan örgü modelleri inanamayacağınız kadar çok. Biz makalemizde sizlere merserize yazlık bayan örgü bluz modellerinden bir kaç tane görsel sunacağız. Bir tanesinin de yapımını anlatımlı olarak vereceğiz. Siz dilediğiniz renk ve modelde yazlık örgü bluz yapabilirsiniz. Örgü Bluz Modelleri,Örgü Yazlık Bluzlar,Bayan Örgü Bluz modelleri,Merserize Yazlık Kazak Modelleri, Merserize Yazlık Bluzlar, Örgü Bluz Modelleri,Yazlık Bluz Modelleri,Yazlık Örgü Bluz Modelleri,Tığ İşi Yazlık Bluz Örnekleri,Merserize Yazlık Bluz Modelleri Harika modeller mevcut. Üstelik örgü bluzlar  çok moda. Bu makalemizde, sizlere hem anlatımlı yazlık örgü bluz modelleri vereceğiz, hem de Tığ İşi Yazlık Bluz Örnekleri ile sizlere farklı alternatifler sunacağız.Merserize Yalık bluz nasıl örülür hep birlikte görelim.

tig_isi_yazlik_merserize_bluz_modelleri

Merserize Bayan Örgü Bluz Yapımı İçin Gerekli Malzemeler 

 • 350gr. beyaz merserize,
 • 2 nolu tığ şiş,
 • Yün iğnesi,
 • 4 nolu şiş,

Merserize Örgü Bluz Yapımında Kullanılacak Örgüler 

 • Şişler İle ; yuvarlak lastik (başlangıç ve kapama için), 1/1 lastik. tığ ile: zincir, kaydırma, basit birit, yuvarlak fantezi ilmek (her motif 8 ilmek üzerinden).
 • İğne İle Yuvarlak lastiğin Kapatılması..
 • Hatırlatma : 2 no’lu tığ ve fantezi örgü ile çalışılan 10×10 cm’lik bir kare 35 ilmak ve 16 sıraya eşittir.

tig_isi_yazlik_bayan_orgu_bluz_modelleri

Merserize Bluz Yapılışı/Bayan Örgü Bluz Yapılışı

Makalemizin bu bölümünde yukarıdaki görselde sol tarafta verilen merserize yazlık örgü bluzun yapımı anlatımlı olarak verilmektedir. Merserize yazlık buluz nasıl örülür? bakalım.

 •  Arka ve Ön İçin : Arka bordür için 4 no’lu şişler ve ipliği çift katlı kullanarak, 128 ilmek atın ve 4 sıra yuvarlak lastik, 32 sıra 1/1 lastik (9.5 cm.) örün. İlmekleri kapatın.
 • Ön taraf içinde aynı şekilde ikinci bir bordür hazırlayın.. İki bordürü kenarlarda birleştirinve tek katlı iplik ve tığ ile dairesel şekilde fantezi örgüye başlayın.
 •  1. sırada 128 kare, 2. sırada 32 motif elde olacak şekilde örün.. 29 cm. (46 sıra-dönüm) sonra, fantazi örgünün 2. sırasını tamamladıktan sonra, önün 16 motifini değişik renkli bir iplik ile işaretleyin.. Arka için de aynı işlemi yapın (her motif 10 ilmiğe eşittir; 160 ilmek).  Arka yaka için orta 130 ilmeği, 13 motifi, örmeyin ve gidiş/geliş şeklinde 130 ilmeğin kenarındaki ilmekleri çalışın.
 •  Her sırada ve her 2 sırada 5 ilmek; dan tekrar 3 defa ( 9 sıra, 30 ilmak) ve 30 defa her sırada 1 ilmek (toplam 25 motif), eksiltin. Aynı zamanda 19 cm. (30 sıra) arka yaka başlangıcından sonra ön yaka için, orta 50 ilmeği örmeyin (5 motif), iki kenarı ayrı ayrı bitirin.
 •  1 sıra eksiltme yapmadan örün ve bu ilmeğin kenarından 10 defa her sırada 1 ilmek (7 motif toplam) eksiltin. 7 cm. (12 sıra) ön yaka başlangıcından sonra bütün ilmeklerin eksilmiş olması gerekmektedir.
 • Hazırlanışı : 4 no’lu şişler ve çift katlı iplik ile arka yakadan 346 ilmek toplayın ve 8 sıra 1/1 lastik, her dış kenardan her 2 sırada 1 ilmek arttırın. 3 sıra daha yuvarlak lastik örüp ilmeklerinizi iğne ile kapatın.
 • 4 no’lu şişler ve çift katlı iplik ile ön yaka etrafından ve arka bordürün kenarlerından 116 ilmek toplayın ve yanlara 90 ilmek daha ekleyin (=296 ilmek).
 • Şimdi ilk ve son 90 ilmeği yuvarlak lastik, 116 ilmeği 1/1 lastik örün. 4 sıra sonra bütün ilmekleri 6 sıra 1/1 lastik, 3 sıra daha yuvarlak lastik örüp iğne ile ilmeklerinizi kapatın. Arkada askıları çaprazlayarak yerlerine dikin ve aralarında 16 cm. bırakın..

tig_isi_yazlik_merserize_orgu_bluz_nasil_orulur

 • Örgü Bluz Modelleri,Örgü Yazlık Bluzlar,Bayan Örgü Bluz modelleri,Merserize Yazlık Kazak Modelleri,Merserize Yazlık Bluzlar, Örgü Bluz Modelleri,Yazlık Bluz Modelleri,Yazlık Örgü Bluz Modelleri,Tığ İşi Yazlık Bluz Örnekleri,Merserize Yazlık Bluz Modelleri
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Merserize Yazlık Örgü Modelleri” Konulu yazıdaki yorumlar

İlginizi Çekebilir
Evde Teraryum Yapımı

Evde Teraryum Yapımı

6 Ekim 2017
122
Yeni Yıl Patiği Yapımı

Yeni Yıl Patiği Yapımı

28 Aralık 2016
327

Sponsor Bağlantılar