MEYVELER VE İÇLERİNDEKİ VİTAMİNLER

Gezelim Görelim 2 Ağustos 2008

MEYVE,hitkilerde çiçektenı meydana gelen, tohumu taşıyan parçadır. Bunun etli kısmı yaş veya kuru olarak yenir. Kuru olarak yenilenlere Kuru yemiş’ denir Meyve çok eski zamanlardan beri dünyanın her yerinde insanların severek yedikleri bir besindir. Sarıdan, maviye, kırmızıdan mora kadar çeşitli renkleriyle değişik Iezzetleriyle, her mevsimde aranan meyveler, daima sofralarııı en güzel süsü, en değerli besini olmuştur. Çeşitli iklimlerde yetişen meyve türleri başka başkadır. En zengin meyve çeşitleri ilik iklim ler- de yetişir.
MEYVELERDE NE VAR?:
GÜNLÜK yiyecekler arasında meyvelerin büyük yeri vardır. Sağladıkları asitler, tuzlar, vitaminler sayesinde meyveler dengeli beslenmenin temel besinleridir. Bütün meyvelerde enaz bir veya birkaç vitamin bulunur. Bunların çeşidi, miktarı meyvenin cinsine göre değişir. Meyveler şeker, demir, fosfor, kalsiyum, kükürt gibi maden ve tuzlan bakımından zengin besinlerdir.
ANTEP FISTIGI:YANLIŞ olarak, şam fıstığı da denir. Yurdumuzda Antep ve havalisinde yetişir. Yağlı, vitaminli bir meyvedir.
AHUDUDU: (AĞAÇ ÇİLEĞİ) Böğürtlengillerden bir bitkinin duta benzer, kırmızı renkli meyvesidir, Şurup, reçel, likör yapılır.
ÇAM FISTĞI: FISTIK çamının tohumundan oluşan bir yemiştir. Pilavlara, tatlılara konur. Yağlı, vitaminli bir meyvedir.
ÇİLEK: GÜZEL kokulu bir meyvedir. İçinde bol miktarda C vitamini vardır. IOOgr çilekte 120mg potasyum 30 mg fosfor 29 mg kalsiyum 14 mg kükürt 9 mg şeker 7 mgdemir 1 mg protein vardır. İnsan vücudu için çok yararlı bir meyvedir, dokuları yeniler. Çiğ olarak yenir, reçeli, şurubu, kompostosu, marmelat, yapılır. Şekercilikte, pastacılıkta kullamig.
AYVA: REÇELi, kompostosu yapılır, pek az çiğ olarak yenir. Vitamini boldur, içinde hekimliğe yararlı olan “Hektin “, “Ta- nen “maddeleri vardır
ANANAS: DAHA çok sıcak ülkelerde yetişen, portakala benzeyen, hoş kokulu bir meyvedir. Çiğ olarak yenildiği gibi kompostosu, reçeli, şekerlemesi yapılır.
BADEM: YURDUMUZUN her yerinde yetişen bir meyvedir. Tazesi, olgunlaşınca kabukları kırılıp içi yenir. Ezmesi, şekeri yapılır, tatlılara konur. Besin değeri çok, yağlı bir yemiştir.
CEViZ: YAĞLI, besin değeri fazla bir yemiştir. Meyveleri yeşilken reçel,Iikör,turşu yapılır. Olgun ceviz sevilerek yenir. Birçok yiyeceklerin hazırlanmasında kullanı lır. Tatlılara, helvalara ilave edilir. İçinde protein, albumin, şeker, yağ, A, B, B1 vitaminleri vardır.
ALTINTOP: (GREYFURT) Portakaldan daha iri, acımsı tadı olan bir meyvedir. “C “vitamini bakımından çok zengindir.
ARMUT: YURDUMUZUN her tarafında yetişen, tatlı, sulu bir meyvedir. C, B1, 82 vitaminleri bulunur. Kompostosu, reçeli, marmelatı yapılır, çiğ olarak yenir.
DUT: BESİN değeri fazla olmıyan, şekerli bir meyvedir. Kara dutta şeker az olup ancak % 2 dir. Yanlız çeşitli vitaminler bulunur. Beyaz dut çiğ olarak yenir, kurutulur. Kara duttan şurup yapılır.
ELMA: EN ÇOK sevilen meyvelerden biridir. Çiğ yenir, marmelatı, kompostosu, şekerlemesi yapılır. Şarabı, rakısı, sirkesi de olur. Çok faydalı bir meyvedir. İçinde Potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, B1, 2, C vitaminleri bulunur.
ERİK: TAZE olarak yenilen, kompostosu, marmelatı yapılan bir meyvadır. Içinde meyve şekeri, selüloz, vitaminler vardır.
FRENK ÜZÜMÜ: ÇALI gibi bir ağacın ufak taneli yemişdir, rengi koyu kırmızı, tadı mayhoştur. Liköri şurubu yapılır.
FINDIK: ÇOK Besleyici, yağlı bir yemiştir. Nişasta, şeker, vitamin bakımından çok zengindir. E vitamini de bulunur. 100 gr fındık 683 kalori verir.
HÜNNAP: TAZE zeytin büyüklüğiinde bir meyvedir. Çiğ olarak yenildiği gibi reçeli de yapılır. HURMA: ÇOK besleyici bir meyvedir. Kuru olarak yenir. Pasta ve şekercilikte kullanılır. Şarabı yapılır.
İĞDE: ZEYTİN E Benzer, olgunlaşınca sarı renkli bir kabuk bağlar. Meyvesi etli ve şekerlidir. İNCİR: YURDUMUZDA Akdeniz ile Ege bölgesinde yetişen, besin değeri fazla, şeker, vitamin, madensel tuzlan çok, kuru ve tazesi yenen bir meyvedir.
KAYISI: İÇİNDE B1, B2, C vitaminleri, şeker, madensel tuzlar bulunan çok sevilen bir meyvedir. Tazesi, kurusu yenir, reçeli, likörü, marmelatı, şekerlemesi, komposto – su yapılır. KAVUN: ŞEKERLİ: vitaminli, ancak, sindirimi zor bir meyvedir. Dondurması, helvası yapılır. Serinletici niteliktedir. Keleklerinden turşu yapılır.
KARPUZ: ŞEKERLİ, sulu, vitamin bakımından zengin bir meyvedir. Sindirimi kolaydır. Idrar söktürücüdür.
KESTANE: NİŞASTA ve şeker bakımından zengin bir meyvedir. Haşlanarak veya kebap yapılarak yenir. Püresi, şekerlemesi yapılır. Pastalara, tatlılara, bazı yemeklere konur. KIZILCIK: KIRMIZI renkli,mayhoş lezzeti olan bir meyvedir. İçinde bulunan vitaminler ve madensel tuzlar bakımından sağlığa yararlıdır. Barsaklara iyi gelen bir meyvedir. Şurubu, reçeli, marmelatı yapılır.
KİRAZ: İŞTAH açıcı, içinde bol ‘t” vitamini bulunan bir meyvedir. Ancak besleyici niteliği yoktur. Kanı sulandırması bakımından önemlidir. Çok sevilir reçeli, kompostosu yapılır.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“MEYVELER VE İÇLERİNDEKİ VİTAMİNLER” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar