Mükemmel Kek Yapmanın Püf Noktaları

Pratik Bilgiler 1 Aralık 2016

Kek yapmak kolay bir iş mi sizce? Aslına bakarsanız kolay görünmesine karşın oldukça zor bir iş. O sebeple de herkes kek yapamaz. Bu şimdiye kadar böyleydi en azından. Size önereceğimiz çok önemli püf noktalarının ardından siz de mükemmel kek yapabileceksiniz. Öncelikli bilmeniz gereken şey iyi bir kekin sünger gibi olması gerektiğidir. Yani inişleri ve çıkışları olmaması gerekir. Kek yapmak sadece malzemeleri çırpıp fırına koymak demek değildir. Mükemmel kek, hem damaklara hem de göze hitap etmelidir. Gelelim mükemmel kek yapmanın püf noktalarına.

Keki Kek Kalıbından Çıkarmanın Kolay Yolu

kek_kalibindan_kek_nasil_cikarilir

Keki pişirdiniz. Kek kalıbından çıkarmanız gerekli. Kekin parçalanmadan kek kalıbından çıkarılması için bir kaç yöntem önereceğim.

  • Kek hamurunu kek kalıbına dökmeden önce, tüm kek kalıbını katı yağ ile yağlayıp, içine un serpin.
  • Kek kalıbına kek hamurunu dökmeden önce içine yağlı kağıt serin ve kek hamurunu yağlı kağıdın üzerine dökün.
  • Eğer tüm bu önlemlere rağmen kekiniz kalıba yapışmışsa, kek kalıbının etrafına ıslak bir bez sarıp, bir süre bekleyin. Kek biraz soğuyunca kekik kalıptan kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Kekin Çökmesini Engellemek İçin Ne Yapılır ?

kekin_cokmemesi_icin_ne_yapmali

O kadar emek vererek ve malzeme harcayarak yaptığınız kekiniz için en büyük tehlike kekin çökmesidir. Çöken bir kekin de ne lezzeti ne de görüntüsü hoş olmayacaktır.Peki kekin çökmesini önlemek için ne yapmalı. Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Kek hamurunu çırpıp, kek kalıbına döktükten sonra 20 dakika bekletin ve ondan sonra fırına koyun. Her ne kadar bazı ünlü şefler bunun aksini söyleseler de, denemekte fayda var. Ayrıca kek hamuruna koydunuz yağ miktarı undan fazla olmamalı. Çünkü bu durum da kekin çökmesine neden olur.

Meyveli Kekin İçindeki Meyvelerin Dibe Çökmesini Önlemek İçin

meyveli_kek

Meyveli kek de hanımların sıklıkla yaptığı kek türlerinden bir tanesi. Ama meyveli kekte ki en büyük sıkıntı, kekin içine konulan meyvelerin dibe çökmesi. Meyveli kekin meyvelerinin dibe çökmesini önlemek için;Meyveleri mısır unu ya da buğday unu ile unlayın ve ondan sonra kek hamurunun içine katın.

Kek İçin Kullandığınız Katı Yağı Rendeleyin

rendelenmis_kati_yag

Kek için sıvı yağ değil de katı yağ kullanacaksanız, yağı rendeleyip hamura katmayı deneyin. Bu şekilde kullandığınız katı yağın daha kolay erimesini sağlarsınız.

Fırının Kapağını Sürekli Açmayın

firinda_kek

Kek pişerken en önemli kurallardan bir tanesi de fırının kapağını sürekli olarak açıp kapatmamaktır. Fırının kapağının sürekli olarak açılması kekin çökmesine neden olur.

Mikserin Hızını Kademeli Olarak Artırın ve Azaltın

mikserle_kek_yapimi

Kek hamurunu çırparken mikser kullanıyorsanız mikserin hızını kademeli olarak artırın ve azaltın. Şeker ve yumurtayı iyice çırptığınızdan emin olun. Bu sayede kek hamuru daha kıvamlı olacaktır. Ayrıca, kek hamuruna unu ilave ettiğinizde, mikserin hızını düşürmeniz şarttır. Diğer türlü kek hamurunuz sıvılaşır ve kıvamını kaybeder.

Pandispanya ve Kek için Kabartma Tozu Kullanın

pandispanya

  • Kek ve pandispanya yaparken, kabartma tozu kullanmayın. Kabartma tozu kullanılan kek ve pandispanya daha puf puf olacaktır.
  • Kekin pişip pişmediğini kontrol etmek için kürdan kullanın. Bu sayede kekin çökmesini önlemiş olursunuz. Kürdanı keke batırdığınızda kürdana hamur gelmiyorsa kekiniz pişmiş demektir.

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Mükemmel Kek Yapmanın Püf Noktaları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar