Münih

Gezelim Görelim 13 Nisan 2008

Münih, Berlin ve Hamburg’dan sonra Almanya’nın en büyük üçüncü kentidir. Bavyera eyaletinin en büyük şehri ve başkentidir. Almanya nın manevi başkenti olarak anılmaktadır. Avrupa Birliğin’in on ikinci en büyük şehridir. Şehir, 2006 sayımına göre 1,3 milyon nüfusa sahiptir. Cıvârındaki nûfusla bu rakam 2,6 milyona ulaşır. Büyük Münih şehirleşmiş bölgesinde (Augsburg, Ingolstadt, Rosenheim, Landshost ve Landberg) 5 milyondan fazla insanın yaşamaktadır. Münih, Bavyera Alpleri’nin kuzeyinde ve İsar nehri kıyısında kurulmuştur. Münih, yukarı Bavyera’nın üst düzlüklerinde yaklaşık 50 kilometre yayılır. Kuzey Alp Dağları’nın kuzeyinde ve deniz düzeyinin 520 metre üzerindedirŞehri tanımlayan Slogan (Motto) uzun zaman Die Weltstadt mit Herz (yürekli dünyâ şehiri) idi. Fakat yakınlarda München mag dich (Münih seni seviyor) oldu.

munih_almanya

Münih’in doğal ismi Münchendir. Edebî anlamı Monks (râhipler)dur ve bu nedenle Münih’in armasında bir râhip vardır. Mönchner kindl (Münih çocuğu)na referans olduğu da söylenir. Siyah ve altın – Kutsal Roma İmparatorluğu rengi – Kutsal Roma İmparatoru IV. Louis’den beri şehrin resmî renkleridir.Ayrıca Münih Almanyanin en az suc islenen sehiri…ayrica da tarihi ve turistik yerleride güzelliklerle doludur. alt ve orta sınıftan insanlara ulaşmaya çalışırken yaptığı konuşmaların birçoğunu burada yapmış, ilkinde burada yüz kişinin üzerinde bir katılım sağlamıştır.
Bavyera’nın başkenti olan Münih, Almanya’nın önemli politik merkezlerindendir. Pekçok ulusal ve uluslararası yazar Münih’te oturur. Alman Vergi Yüksek Mahkemesi ve Avrupa Patent Ofisi’nin merkezleri buradadır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Münih” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar