Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Altın Kuralları

Sağlık 4 Mart 2016

Gerçek anlamda mutlu çocuklar yetiştirmekten bahsediyorum. Çocuklarımız için elbette en iyi eğitimi ve en yüksek hayat standartlarını istiyoruz. Bu sebeple de çocuklarımızdan beklentilerimiz de oldukça yüksek oluyor. İçinde bulunduğumuz hayat koşulları nedeni ile çocuğumuzun iyi bir eğitim alması ve bunun karşılığında da iyi bir kariyer yapmasını istiyoruz. ama bunu yaparken çocuğumuzun mutlu olup olmadığını hiç sorgulamıyoruz. İyi notlar alması ve sürekli derslere gömülüp kendine sağlam bir gelecek hazırlayacak basamaklardan ilkinde durması belki sizleri mutlu ediyor. Ama peki çocuğunuz bu durumdan mutlu mu ? Cevap elbette hayır. Yarış atı gibi davrandığınız çocuklar en mutsuz çocuklar maalesef.

Mutlu Çocuk Yetiştirmek İçin

cocugumu_nasil_mutlu_edebilirim

Çocuklar sınavdan sınava koşup duruyorlar. Ama o sınavlar hayatın kendisi değil. Yarış atı gibi olan çocuklar çocukluklarını da yaşayamıyor ve hayatları boyunca mutlu olamıyorlar. Zeki ve başarılı çocuklar, eğitim sistemin çarkları arasında öğütülüyor. Ve hiç kimse bunun farkında değil. Çocuğunuz için ilk hedefiniz mutlu bir çocuk olmasını sağlamak olmalı. Aslında sadece çocuklar için değil kendimiz için de hedefimiz mutlu bir hayat sürmek olmalı. Para kazanmak kariyer edinmek de ondan sonra gelen işler olmalı. Mutluluk en değerli şeyimiz olan sağlığı da beraberinde getirecektir. Çocuğunuzun mutlu bir çocuk olması sizin elinizde. Burada sizlere mutlu çocuk yetiştirmenin altın kurallarını vereceğim. Yapmanız gerekenler çok basit bir kaç davranış değişikliği hepsi o kadar.

Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Sırları

mutlu_cocuk_yetistirmenin_sirlari

  • Öncelikle kendiniz mutlu olun ve çocuğunuza çevresiyle nasıl ilişki kurması gerektiğini öğretin.
  • Çocuğunuzdan mükemmel olmasını beklemeyin. Beklentilerinizi yüksek tutmanız çocuğunuzda ters tepecek ve mutsuz olmasına neden olacaktır.
  • Çocuğunuzun sadece dersleri ile ve aldığı notlarla ilgilenmeyin. Notları için de onu eleştirmeyin. Çocuğunuzla oyun oynayın ve onu her durumda sevdiğinizi gösterin.
  • Çocuğunuza iyimser olmayı ve başlarına iyi davranmayı öğretin. Bunu yaparken en büyük rol modelin anne ve baba olarak sizler olduğunuzu bilin ve birbirinize kötü davranışlar sergilemekten kaçının.
  • Çocuğunuzu başkalarının yanında azarlamayın. Bu durum çocuğunuzun öz güveninin zedelenmesine, size olan güveninin kırılmasına neden olur.
  • Sağlık sorunlarını abartmayı. Bu durumda çocuğunuz sizin için endişe duyacaktır.
  • Çocuğunuzun yanında küfürlü ve argo kelimeler kullanmaktan kaçının.
  • Gelecek planlaması yaparken mutluluğu da vurgulamayı unutmayın.
Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Mutlu Çocuk Yetiştirmenin Altın Kuralları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar