Nükleer Santralin Yararları

Aktüel/Güncel 27 Eylül 2013

Nükleer Santralin zararları konusu hepimizi gerçek anlamda korkutuyor. İnsan sağlığına ve çevreye verdiği zararları hepimiz az çok biliyoruz. Ama buna rağmen nükleer santral yapımları devam ediyor ve zaman geçtikçe de sayıları çoğalıyor. Peki bu kadar çok zararı olan Nükleer Santralin Yararları yok mu sizce? Elbette var. Faydalı olan her şey aslında bir miktarda zararlı oluyor maalesef. Gelin Nükleer Santral Yararları,Nükleer Santralin Olumlu Etkileri,Nükleer Santralin Faydaları,Nükleer Santralin Olumlu Yönleri,Nükleer Enerji Nedir,Nükleer Reaktörler Kaç Tanedir konularını hep birlikte inceleyelim.Bir sonraki makalemizde nükleer santrallerin zararları konusunda sizleri bilgilendireceğiz. Fakat, öncelikle nükleer santralin yararları konusuna değinmek istiyoruz.. Nükleer santraller sadece zarardan ibaret deği tabiki.. Nükleer santralin olumlu etkileri de mevcut.. Öncelikle sizlere nükleer enerji nedir konusunu anlatarak başlayalım..

Nükleer Santralin Faydaları
Nükleer Santralin Faydaları

Nükleer Santral Yararları,Nükleer Santralin Olumlu Etkileri,Nükleer Santralin Faydaları,Nükleer Santralin Olumlu Yönleri,Nükleer Enerji Nedir,Nükleer Rekatörler Kaç Tanedir

Atom Çekirdeklerinin fisyonu ya da kaynaşması sırasında açığa çıkan enerjiye nükleer enerji denir. Einstein, belli miktarda bir madde ile belli miktarda enerji arasında eşdeğerlik bulunduğunu kanıtlamıştır.. Daha açık bir deyişle m kütleli bir madde yok olursa, e=mc2 büyüklüğünde bir enerji açığa çıkar. Bu formüldeki c ışık hızı, çok büyük bir sayıdır, dolayısıyla da çok küçük bir madde kütlesinin yok olması, çok büyük bir miktarda enerjinin açığa çıkmasına yol açar.
Uranyum ya da plütonyum gibi bazı atomların çekirdekleri, nötron bombardımanına tutulduklarında patlamakta ve bu çekirdeklerden çok daha küçük kütleli, sayılamayacak kadar çok tanecik vererek parçalanmaktadır. Patlama öncesi ve sonrasındaki taneciklerin kütleleri arasındaki fark, atom çekirdeklerinin parçalanması sırasında yiten yeni enerjiye dönüşen madde miktarıdır. Bu olaya fisyon (zincirleme tepkime) denir. Eğer bu olay çok sayıda çekirdekte aynı anda doğarsa, bir bomba elde edilir. Bu enerjiyi kullanılabilir duruma getirmek için, nükleer reaktörlerde tepkime yavaşlatılır. Böylece elde edilen büyük enerjiyle bir sıvı ısıtılarak, elektrik enerjisi üretiminde kullanılır.

Nükleer Enerji Santrallerinin Hayatımızdaki önemi

Nükleer santraller dünyada kullanılmaya başladığından bu yana pek çok konuda fayda sağlamışlardır.. Günümüzde bir çok ülkede nükleer santral yapımı ve kullanımı engellenmeye çalışılmaktadır. Bunun sebebi de çevreye verdiği veya verebileceği zararladır. Özellikle bir çok defa meydana gelen nükleer felaketler,(özellikle Çernobil en çok akılda kalandır) nükleer santrallerin istenmemesi konusunda en büyük etkendir. Fakat teknolojik bir ortamda kurulan nükleer santrallerin hiç bir olumsuz etkisinin olmadığı söylenmektedir.  Aksine pek çok faydası mevcuttur. Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, ABD, bazı İskandinav ülkeleri, Bulgaristan, Rusya, Ermenistan ve daha bir çok ülkenin vazgeçilmez enerji kaynağı nükleer enerjidir.

Nükleer Reaktörler Kaç Tanedir ?

Nükleer reaktörler 3 türe ayrılırlar. Araştırma reaktörleri, elektrik üreten güç reaktörler, plütonyum üreten reaktörler. Araştırma reaktörlerinden tıpta ve kimya sanayisinde, izotop gama ışınları ve nötron üretiminde yararlanılır. Bu reaktörlerin güçleri düşürülmüştür ve hiçbir zararları yoktur. Güç reaktörlerini başlıca sorunlarından biri, verimliliktir. Söz konusu reaktörlerde üretilen elektrik enerjisinin kW (kilowatt) saat materyalinin, gelenksel santrallarda üretilenden düşük olması gerekir.
Nükleer santraller diğer termik santraller gibi çevreye zarar vermezler. Örnek vermek gerekirse İsveçteki Nükleer santrallerden 29kg/h lik CO2 çıkarken Danimarka’da bu oran 890 kg/h sınırını zorlamıştır. Ayrıca büyük ülkelerden Fransa enerji ihtiyacının %75’ini Nükleer enerji santrallarından üretmektedir. Bu santrallardan çıkan enerji miktarı çok fazla olduğu için diğer ülkelerde 3 santralin yaptığı görevi nükleer santralların sadece 1 tanesi yapar. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’de enerji ihtiyacının %25’ini Nükleer Santrallerdan giderir.Nükleer Santral Yararları,Nükleer Santralin Olumlu Etkileri,Nükleer Santralin Faydaları,Nükleer Santralin Olumlu Yönleri,Nükleer Enerji Nedir,Nükleer Rekatörler Kaç Tanedir

Nükleer Santralin Zararları

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Nükleer Santralin Yararları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar

instagram takipçi hilesiinstagram beğeni