Nükleer Santralin Zararları

Aktüel/Güncel 27 Eylül 2013

Maalesef hepimiz Nükleer Santralin Zararları konusunda az çok bilgi sahibiyiz. Nükleer santrallerin yararları da yok değil ama en çok zararları bizi korkutuyor. Teknolojinin ilerlemesi ile çağa ayak uydurmak adına pek çok yenilikler hayatımıza giriyor. Bu yeniliklerin yararları olduğu kadar zararları var elbette. Bu günkü makalemizde Nükleer Santral,Nükleer Santral Nedir,Nükleer Santral Zararlı mı,Nükleer Santral Zararları Nelerdir,Nükleer Santralin Zararları,Nükleer Santralin Çevreye Zararları konularında yaptığımız araştırma sonucu ortaya çıkan sonuçları sizlerle paylaşacağız. Nükleer santraller, son dönemlerin en çok konuşulan ve en çok tartışılan konularından bir tanesi..Özellikle de nükleer santrallerin zararları hiç de göz ardı edilir gibi değil..Bildiğiniz gibi, nükleer santrallerde enerji,  istasyonun merkezindeki reaktörün içinde üretilen ısıyla sağlanmaktadır. Bu ısı, uranyum atomunun zincirleme reaksiyonu sonucu elde edilir. Atomun çıkardığı ısı enerjisi yüksektir,  fakat çıkardığı radyasyon çok daha fazladır ve oldukça da zararlıdır.

Nükleer Santrallerin Zararları
Nükleer Santrallerin Zararları

Nükleer Santral,Nükleer Santral Nedir,Nükleer Santral Zararlı mı,Nükleer Santral Zararları Nelerdir,Nükleer Santralin Zararları,Nükleer Santralin Çevreye Zararları

Ancak özel binalarda veya kurşun mezarlarda saklanabilir. Reaktörde, açığa çıkan nötronları emme yeteneği olan kontrol çubukları vardır. Bu çubuklardan çıkan ısı reaktörün çevresini saran gaz tabakası tarafından emilir. Isınan gaz, ısı değiştiricideki ufak boruların içindeki suya alınır. Uranyum içerisinde ısı verecek enerji tükendikten sonra uranyum çubukları soğuyuncaya, radyasyon normal seviyeye gelinceye kadar suyun altında muhafaza edilirler. Muhafaza süresi dolduktan sonra yapılan analizler sonunda,  radyasyon seviyesi yüksek olanlar ayrılır.  Radyasyonu normal düzeye inen katı cisimler toprağa gömülürken, sıvı olanlar denizlere veya göllere karıştırılır.

Nükleer Santralin Çevreye Zararları

Nükleer Santrallerden çıkacak radyoaktif atıkların çevreye dağılımı yine doğal yolardan olmaktadır. Rüzgârın ve yağmurun yardımıyla atmosferde taşınması birde denizlere, göllere ve toprağa karışması sonucunda radyasyon etrafa dağılmış oluyor. Doğa olaylarıyla bitki örtüsüne ve sulara karışan radyo aktif maddelerin insan vücuduna ulaşılması da bu şekilde çok kolay bir hal alıyor.

Nükleer Santrallerin Sağlık Açısından Zararları

  • Nükleer reaktörlerin çalışması sırasında atık olarak ortaya çıkan Plütonyum üst düzeyde zehirli ve kanser yapıcıdır. Doğada bulunma ömrü 250 yıldır.
  • Açığa çıkan bir diğer radyoaktif madde olan STRONSİYUM yağış yoluyla bitkilere oradan da hayvanların sütüne geçerek insanlara bulaşır. Kan kanserine ( lösemi) yol açar. 280 yıl ömrü vardır.
  • SEZYUM ve İYOD’ da besin yoluyla insan vücuduna girer ve  Tiroid bezi kanserine, çocuklarda büyüme aksaklıklarına ve genetik bozukluklara neden olur.
  • 1986 yılında Çernobil‘de meydana gelen nükleer patlama sonucu etki alanına giren bölgelerde radyasyonun zararları etkilerine uzun yıllar rastlanmıştır.
  • Sonuç olarak nükleer santraller kurulumu uzun süren ve yüksek maliyetli olan tesislerdir.  Ömrünü tamamlayan tesislerin sökülmesi işlemi de uzun süreli ve oldukça risklidir. Ayrıca dünyada şu ana kadar radyoaktif atıkların güvenle saklanabilmesine yönelik bir formül bulunabilmiş değildir.  Doğa olaylarının ( Deprem, tsunami vb.) çokça yaşandığı dünyamızda nükleer santraller sürekli kaza tehlikesi taşımaktadırlar.Nükleer Santral,Nükleer Santral Nedir,Nükleer Santral Zararlı mı,Nükleer Santral Zararları Nelerdir,Nükleer Santralin Zararları,Nükleer Santralin Çevreye Zararları

Nükleer Santralin Yararları

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Nükleer Santralin Zararları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar