Para Birimi Kanunu

Aktüel/Güncel 23 Haziran 2015

Para birimi kanununun birinci maddesinde, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin para biriminin Yeni Türk Lirası olduğu, Yeni Türk Lirasının alt biriminin de Yeni Kuruş olduğu belirtilmektedir. Buna göre,1 Yeni Türk Lirası (YTL) yüz Yeni Kuruşa (YKr) eşittir. Yeni Türk Lirası ve Yeni Kuruştaki tüm değişiklikleri Bakanlar Kurulu yapabilir.

Kağıt Para/Banknot Kanunu

para_birimi_kanunu

Halen dolaşımda bulunan, dolaşımdan çekilmiş veya dolaşıma çıkarılacak olan kağıt paraların resim ve görüntülerinin çoğaltılması ve yayınlanmasına ilişkin malzeme ,renk, çözünürlük, boyut üzerinde bulunacak ibareler vb. hususlarla ilgili şartlar T.C. Merkez Bankası tarafından belirlenir ve Resmi Gazetede ilan  edilir.

Bozuk Para Birimi Kanunu

madeni_para_kanunu

Madeni paralar için de para birimi kanununda önemli bir kaç konu var. Özellikle bozuk paranın piyasada dolaşımı ile ilgili sınırlamalar biz tüketicileri de yakından ilgilendiriyor.Madeni/bozuk paralar para olma niteliklerini kanundan alırlar. Fakat buna rağmen bozuk paraların kullanımı konusunda bazı sınırlamalar vardır.

madeni_bozuk_para_birimi_kanunu

 

Gerek banknotlar gerekse madeni paralar ile ödeme yapmak mümkündür. Hiç kimse bunlardan birisini reddetme lüksüne sahip değildir. Bu duruma ‘Kanuni Tedavül Mecburiyeti’ denir. Banknotlarda yani, kağıt paralarda bu mecburiyet sınırsızdır. Ödeme miktarı ne kadar büyük olursa olsun, banknotlarla yapılan ödemeyi karşı taraf kabul etmek zorundadır. Madeni/bozuk paralarda ise zorunluluk sınırlıdır. Bir hizmet veya ürün satın almak istediğinizde, en çok, madeni paranın üzerinde yazan değerin 50 katını tamamen bozuk para olarak ödeyebilirsiniz. Örneğin 50 kuruş ile en fazla 25 TL ödeme yapabilirsiniz. Geri kalan kısmını da banknot olarak ödemeniz gerekir.

Madeni Paraların Kenarları Neden Tırtıklıdır 

İlginç Para Birimleri

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Para Birimi Kanunu” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar