Parkinson ve Alzheimere Yeni Umut Beyin Yiyen Kabile

Aktüel/Güncel, Sağlık 14 Haziran 2015

Çağın en büyük ve derman bulunamayan dertlerinden bir tanesi olan Alzheimer ve Parkinson hastalığına çok ilginç bir umut ışığı doğdu. Beyin yiyen kabile sayesinde Parkinson hastalığı ve Alzheimer hastalığına çözüm bulunabileceği düşünüyor.

Papua Yeni Gine’de Beyin Yiyen Kabile Bulundu

beyin_yiyen_kabile

Papua Yeni Gine’de, ölen akrabalarının ve yakınlarının beynini yiyen bir kabile sayesinde, Parkinson ve Alzheimer Hastalıkları hakkında önemli bilgilere ulaşıldı. İngiliz Bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma ile Fore Kabilesinin Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına yol açan prionlar’a yani bulaşıp kendini çoğaltabilen protein parçacıklarına karşı direnci bulunduğu ortaya çıkarıldı.

Papua Yeni Ginede Beyin Yiyen Fore Kabilesi

paua_yeni_ginede_beyin_yiyen_fore_kabilesi

Papua Yeni Ginede yaşayan Fore Kabilesinin geçmişinde ölen yakınlarının beynini yeme alışkanlığı bulunuyor. Bu alışkanlıkları ile de Deli Dana hastalığına benzer kuru hastalığı denilen enfeksiyonlar nedeni ile toplu ölümler yaşamışlar. Prionların neden olduğu bu enfeksiyonlar toplu ölümlere yol açında Fore Kabilesi bu alışkanlıklarından vazgeçmiş.İngiliz Bilim Adamları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda  Fore kabilesinden hayatta kalanların, prionlara karşı direnç sağlayan bir gene sahip olduğu belirlenmiş. Bilim adamları, bu gen üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Parkinson ve Alzheimere Yeni Umut Beyin Yiyen Kabile” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar