POLEN VE ARISÜTÜNÜN FAYADALARI

Sağlık 11 Ağustos 2011

POLEN 
Bal arılarının çiçekten çiçeğe dolaşırken ayaklarında toplanan çiçeklerin erkek üreme hücreleridir. Bal arıları bu tozları salgıladıkları bal özleri ile sıkıştırıp polen tanecikleri haline getirirler. Metabolizmamız için çok değerli maddeler içerir. Organizmamızı dinç tutmaya ve dengeli beslenmek için vücudumuzun eksik maddelerini tamamlamaya, zihinsel ve bedensel zindeliğimizi sağlamaya yardımcı olabileceği belirtilmektedir. Yapısında % 25 oranında protein, % 20 aminoasit, B,C,A,E,H, vitaminleri, provitamin, madensel tuzlar ve enzimler bulunur.

Kullanım Şekli: Çocuklar için bir çay kaşığı, yetişkinler için bir tatlı kaşığı yemeklerden önce direk alınabildiği gibi süt, bal veya meyvesuyu ile beraber karıştırılarak da alınabilir.
ARISÜTÜ 
Kraliçe arının esas gıdası olan genç bal arılarının yutak altı bezlerinden salgıladıkları, içeriğini birçok çiçekten topladıkları balözü, çiçek polenleri ve enzimlerden oluşan arısütü, şifalı bir besin deposudur. Allah’ın insanlar için verdiği bir vitamin deposudur. (Nahi Süresi, Ayet 68-69). Genç bal arıları salgıladıkları arısütünü petekte sadece kraliçe arıya ait olan gözler içine boşaltırlar. Genç bal arıları bu besin ile 3-4 gün beslenerek 40-60 gün arası yaşarken tamamen arısütü ile beslenen kraliçe arılar 4-5 yıl yaşar. Kraliçe arı, bu beslenme ile arı ailesinin hayatiyetini devam ettirerek hergün 2500-3000 yavru meydana getirir. Bileşiminde su, protein, karbonhidrat, az miktarda mineral tuzlar ve vitaminler  (tüm B vitaminleri) bulunur. Koyu süt kıvamında ve buruk lezzetlidir. Günde 1 gram tüketilmesi tavsiye edilir.
Yemeklerden önce kullanıldığı takdirde, faydalarının daha da  artacağı belirtilmektedir

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“POLEN VE ARISÜTÜNÜN FAYADALARI” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar

videohive videohive download videohive download free after effects download ae download free motionpile download after effects projects