Rabia Sembolünün Anlamı Nedir ?

Aktüel/Güncel 22 Ağustos 2013

Son Günlerde sıklıkla görmeye başladığımız Rabia Sembolü Ne Anlama Geliyor?Rabia Sembolünün Anlamı Nedir ?Mısırdaki katliamı protesto etmek amacı ile,başta siyasetin ve magazin çevresinin tanınmış isimleri olmak üzere, herkes Rabia işareti yapmaya ve sosyal paylaşım sitelerindeki profil resimlerini Rabia resimleri ile değiştirmeye başladı.. Bu günkü makalemizi Rabia Sembolü,Rabia Sembolü Nedir,Rabia Sembolü Ne Anlama Geliyor,Rabia Sembolünün Anlamı,Rabia Sembolü Ne Anlatıyor konularına ayırdık. Pek çok insan kullanılan sembollerin ne anlama geldiğini bilmiyor. Araştırıp araştırmadıkları konusu da şüpheli. Sadece Mısırdaki katliamın simgesi olarak görülüyor. Ama kullanılan işaretin asıl anlamı nedir? bir amacı var mıdır? Yoksa herhangi bir bir topluluğu mu simgeler. bunları araştırmak bana göre önemlidir. Takım tutar gibi bir araya gelip çeşitli semboller kullanmak ve hatta bunları kişisel sosyal medya hesaplarımızda profil remi yapmak bana çok da doğru gelmiyor açıkçası. Gelin Rabia Sembolünün anlamı nedir birlikte görelim. Rabia Sembolü Ne Anlama geliyor  Sizler için araştırdık..

Rabia Sembolü Nedir
Rabia Sembolü Nedir

Rabia Sembolü,Rabia Sembolü Nedir,Rabia Sembolü Ne Anlama Geliyor,Rabia Sembolünün Anlamı,Rabia Sembolü Ne Anlatıyor

 • Bir elinde ateş diğerinde su: Rabia el-Adeviye
 • Bir elinde meşale diğer elinde bir kova su ile Basra sokaklarında gezinmekteydi.
 • “Biz zaten seni deli biliriz de, bu yeni deliliğin sebebi nedir?” diye sordular. İşte onun günümüze kadar ulaşan feryadı:
 • “Bize söylendi ki, eğer dinimizin kurallarını takip edersek, cennete gidip sonsuza kadar keyif içinde yaşayacağız. Eğer kurallara karşı çıkarsak, cehennemin kızgın ateşleri içinde yanacağız. O nedenle, herkes sadece kurallara uyup yeryüzündeki zamanını doldurmak peşinde.
 • İyi insan olmanın sebebi cennet için verilen söz oldu.
 • Kötülükten korunmanın sebebi de cehennemden korku.
 • İşte onun için cenneti ve cehennemi arıyorum.
 • Bir bulursam, elimdeki bu meşalenin ateşiyle cenneti yakıp yok edeceğim. Bu su ile de cehennemin ateşini söndüreceğim.
 • Böylece, hepimiz, cennet rüşvetinden veya cehennem korkusundan değil, iyiliğin güzelliğinden dolayı iyi insan olacağız.”
 • 700’lü yılların ortalarıydı. Yani İslam’ın ilk yüz yılı. Rabia, erkek egemen Arap toplumu içinde korkmadan konuşan bir kadın yıldız oldu.
 • Yoksul bir ailenin dördüncü kızı idi. Adını “Dördüncü” anlamına gelen “Rabia” koydular. Adı bile yoktu yani. O, ailenin dördüncü kızı idi sadece.
 • Anne baba öldükten sonra kızlar köle pazarında cariye olarak satıldılar.
 • Sahipleri onu haremlerine kapattılar. Köleci rejim, köleleri, cariyeleri insan yerine koymuyordu. Köle sahibi, cariyelerini yatağa atmak için nikâh yapmak zorunda değildi. İslamiyet de bu köleci kuralları onaylıyordu. Hassas ruhu her satıldığında, yeni sahibinin hoyratlıkları, tecavüzleri karşısında bir kere daha inciniyordu. Her türlü çileyi çekti. Çektiği acılar, ona toplumu, köleci dinci sistemi sorgulama yolunu açtı.( Alıntıdır)Rabia Sembolü,Rabia Sembolü Nedir,Rabia Sembolü Ne Anlama Geliyor,Rabia Sembolünün Anlamı,Rabia Sembolü Ne Anlatıyor
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Rabia Sembolünün Anlamı Nedir ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar

instagram takipçi hilesiinstagram beğeni