RAHİM AĞZI KANSERİNİ ÖNLEMEDE ”PAPSMEAR TESTİ” YAPTIRIN

Gezelim Görelim 3 Ağustos 2008

Rahim ağzı kanseri oldukça tehlikelidir Hiçbir belirti göstermeksizin, hiçbir sancı yapmaksızın yayılır. Sadece Papsmear Testi ile erken teşhiste bu tehlike önlenebiliyor.

Aktif seks hayatı başlayan her kadın, kendini sağlıklı hissetse de düzenli olarak Papsmear Testi yaptırmalıdır. Doktor bir spatula ya da bir fırça yardımı ile vajina içine girerek, rahim ağzındaki hücrelerden örnekler alır. Bu hücre alımı can yakmaz, ancak çok önemlidir. Rahim ağzından alınıp bir cam üzerine sürülmüş bu hücre grupları, mikroskop altında taranarak kanser hücresi ya da kanserleşmeye meyilli (dispiastik) hücreler aranır. Belki birgün kansere neden olabilecek hücre değişimleri bu sayede erkenden teşhis edilebilir. Erken teşhis edilen kanserin tedavisi ise yüzde 100 mümkündür. Rahim ağzındaki bölge, menstruasyondan, cinsel ilişkiden ve doğumdan zaten doğa gereği olumsuz yönde etkilenir. Bütün bu nedenlerden, bazen kadınlarda smear testi temiz çıkmayabilir. Doktorlar böyle bir dunımda smear testini tekrarlayarak, olayı aydınlatırlar. Papnet nedir?
Dr. Gürcan Vural, test sonuçlarında hatalar yapıldığını vurguluyor. Çünkü çoğu kez mikroskopta taranan hücre grupları içersin-
de anormal hücre bulunmasına rağmen tespit edilemiyor. İnsan beyni ve gözü kimi zaman konsantrasyon eksikliğine bağlı olarak Papsmear’deki anormal hücreleri görmeye biliyor. Bu nedenle Amerika’da bu amaca yardımcı olacak bir bilgisayar geliştirildi. Bu çok gelişmiş bilgisayarlarla Sitopatoloji uzmanlan Papsmear taramasını daha güvenli bir ortamda yapıyorlar. Papnet bilgisayarlı tarama sistemi anormal hücreleri tamamen otomatik olarak tanyor ve buluyor. Insandan 4 kez büyük bir duyarlılık ile anormal hücreleri tanıyor ve saptıyor. Bu hücreleri bilgisayar ekranında inceleyen sitopatolog ise kesin tanıyı koyuyor. Doktor aynca bilgisayardan renkli olarak basılan, anormal hücrelerin bulunduğu raporu hastaya göndererek hem onu bilgilendiriyor, hem de jinekolog ile birlikte daha etraflı bir konsültasyon olanağı sağlıyor. Her hangi bir riski olmayan Papnet’ in güvenilirliği son 10 yılda yüzlerce klinik çalışmayla gösterilmiştir. Rahim ağzı kanserinden kendiniz korunun Avrupa’ da doktorlar, kadınların her jinekolojik muayenelerinde Papsmear testini hatırlatıyorlar. Ancak bizde böyle bir uygulama henüz yaygın değil. Bu nedenle kadınlar bilinçli davranıp, Smear testini kendileri doktorlarından talep etmeleri gerekiyor. Çünkü gerçekten erken teşhisle rahim boynu kanseri önlenebiliyor. Tabii ki önlemek amacıyla kendiniz de bir takım tedbirler alabilirsiniz.
* Doğum kontrol yöntemlerinize dikkat
Uzmanlar uzun yıllar kullanılan doğum kontrol haplannın rahim dokusunu değiştirebileceğini söylüyorlar. Doku değişime uğradığında virüslere daha açık hale geliyor. iltihaplara neden olan bakteriler de daha çabuk ürüyorlar. Prezervatif ya da diyafram rahmi virüslerden koruyor. Bazen de, hassas kadınlarda erkeğin sperm sıvısı bile kanserojen olabiliyor. Bazı doktorlar ise “smegma” nın kadınlarda kansere neden olduğunu söylüyorlar. “Smegma sünnet olmamış erkeklerde, hijyene dikkat edilmediğinde, deri altında oluşuyor. Burada da prezervatif ya da diyafram en iyi koruyucu.
* Daha az sigara
Birçok araştırma sigara içen kadınlann kansere yakalanma oranının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Çünkü sigara kadının bağışıklık sistemini zayıflatıyor.
*Beslenmeye dikkat
Bağışıklık sistemi dengeli bir beslenme ile gücleniyor. Taze sebze ve meyve, özellikle domates ve brokoli, bağışıklık sistemi için mükemmel bir koruyucudur. Displasiye yatkın kadınların doktorlarına C, E ve A Vitamini için uyarıda bulunmaları gerekiyor. Folikasit ve selenyum alımıda oldukça etkilidir.derıgeli bir beslenme ile geri dönüşler mümkün oluyor. Unutmam gerekir ki, ‘temiz çıkmayan muayene sonuçları her zaman kanser anlamına gelmiyor. Bu nedenle de paniğe hiç gerek yokl Ancak önleyici muayenelerinizi de ihmal etnıemelisiniz.
*Papilloma Virüsü (HPV) nedir?
Özellikle genç kadınlarda ortaya çıkan, rahımde, vajinada ve rahim ağzında olan eneksiyonlara neden olan Papilloma Virüsüdür. Uzmanlar, yetişkin toplumun yüzde 40 ila 50 sinin bu virüsü taşıdığını söylüyorlar. HPV virüsü cinsel ilişki ile, bazen yüzme havuzları ve saunalar aracılığıyla bulaşıyor. Doguında da anne bebeğine bu virüsü bulaştırabiliyor. Hastalığı taşıyanlarda genelde semptomlar hiç ortaya çıkmıyor. Ancak virüs zayıf bir dönemde ortaya çıktığında, örneğin hamilelikte, hücre değişimine neden oluyor. Sadece Papsmear testi ile bu hücre değişiklikleri ortaya çıkıyor. Virüs enfeksiyonun dışarıdan tek görünen belirtisi ise; yüzeyden kabarık, düzensiz çıkıntılardan oluşan ve tenden daha koyu renkli büyümelerdir (Condylome).genital bölgede ortaya çıkan acımayan bu condylomlar çok bulaşıcıdır. Bu nedenle hekim tarafından hemen alınmaları gerekiyor. Doktorlar durumuna göre benleri lokal ya da ameliyatla lazer ile alıyorlar. Kanser olmaması için kadının alabileceği en önemli tedbir düzenli olarak Papsmear testi yaptırmaktır. Bir çözüm de virüsün çeşidini tespit ettirmektir. Virüsün şu ana kadar saptanan 75 tipi vardır. Yapılan çalışmalar göstemıiştir ki, rahim ağzı kanseri olan kadınlar da HPV Tip 16 yüzde 97 oranında pozitiftır. Bazı virüsler zamanla kansere (HPV 16 ve 18) neden olurken, bazılarında (HPV 6 ile 11) geriye dönüşler de söz konusudur. Bu virüsü taşıyan ya da taşıdığından şüphelenen hastalar HPV tip tayini yaptırarak risk grubunda (HPV 16) olup olmadıklarını araştırmalıdırlar. Eskiden oldukça zor bulunan ve pahalı olan ‘virüs tip testi’ artık uygun fiyatlarla Türkiye’ de yapılıyor

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“RAHİM AĞZI KANSERİNİ ÖNLEMEDE ”PAPSMEAR TESTİ” YAPTIRIN” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar