Kadınların Korkulu Kabusu Genital Herpes

Sağlık 1 Ağustos 2008

Kadınlarda en sık görülen kanser türleri açısından ön sıralarda gelen rahim ağzı kanseri, erken teşhis ile diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi tedavisi mümkün bir hastalık türüdür.

Genital Herpes Nedir?

Genital herpes ‘Herpes simplex’ adlı bir virüsten kaynaklanır. Virüs ile enfekte olan insanların çoğu herhangi bir semptom göstermez.Herpes simplex virüsünün (HSV) iki ana tipi vardır: HSV-1 ve HSV-2. HSV-1 enfeksiyonu çoğunlukla yüz bölgesinde uçukların ortaya çıkmasına yol açar (buna karşın kimi zaman genital herpese de sebep olabilmektedir).Genital herpesin semptomları genital organlarınızda uçuk (kabarcık, kızarıklık, ağrı, kaşıntı) çıkmasına benzer. Semptomların ilk ortaya çıkışının ardından, yeni semptomlar ortaya çıkabilir, ya da diğer adıyla “reküranslar” oluşabilir.Genital herpes virüsü ile enfekte olan bir kişi için kesin tedavi olmamasına rağmen, ilaç tedavisi yoluyla semptomlar kontrol altında tutulabilir ve cinsel aktivitenin daha güvenli yapılmasıyla (kondom kullanılarak) enfeksiyonun eşlere bulaşma riski azaltılabilir.Durumu kontrol altına alabilmeniz için yapılabilecek çok şey vardır. Öncelikle genital herpesi öğrenmekle başlayabilirsiniz.

Genital Herpes Belirtileri

genital_herpes_belirtileri

Genital herpesin semptomları büyük değişiklikler gösterir. Herkesin deneyimi birbirinden farklıdır.En sık görülen semptomlar arasında:

Genital bölgede (ve muhtemelen kaba et, sırt altı bölge ve kalçada) kaşıntı ya da ağrıGenital bölgede ortaya çıkan, soyulan ve daha sonra kabuk bağlayan kabarcıklarKaba et, kalça ve kasık bölgesinde kabarcık ve uçuklarMuhtemelen baş ağrısı, bitkinlik ve adale ağrılarıDaha az yaygın olmakla beraber, genital herpes ateşe de yol açabilir

Herpesim var, şimdi ne olacak?

genital_herpes_virusu

Herpes virüsü ile bir kez enfekte olduğunuzda, bu virüs ömrünüzün geri kalan kısmında vücudunuzda kalır. Virüs ilk ortaya çıktıktan sonra, tekrar kendini gösterene kadar (ki buna ‘rekürans’ denmektedir) omurga tabanındaki sinirlerde pasif formda kalır.Semptomlarla karşılaşan insanların çoğunda virüs birden fazla ortaya çıkar, uçuklar genellikle vücudun aynı bölgesinde ya da yakınında tekrar görülür. Çoğu vakada, bu tekrarlar ilk ortaya çıktığında olduğundan daha az şiddetlidir ve daha kısa sürer.Reküransların (Tekrarlayan Atakların) ÖnlenmesiKimi insanlarda kabarcıklar görülmeden önce belli uyarı semptomları meydana gelebilir. Bu döneme “prodrom” adı verilir.

Virüsün ortaya çıkacağının habercisi olan aşağıdaki uyarı semptomlarına dikkat ediniz:

genital_herpes_virusu_belirtileri

  • Etkilenen bölgede kaşıntı, yanma ya da karıncalanma
  • Baş ağrısı
  • Bitkinlik
  • Nezleye benzeyen semptomlar: ağrı ve sızılar, genel rahatsızlık hissi.

Virüsün yeniden ortaya çıkacağına yönelik ilk işaretler görüldüğünde antiviral ilaç tedavisi görmeniz önemlidir. Çünkü, ilaçlar ne kadar erken kullanılırsa o kadar etkili olur. Bir reküransın erken tedavisi ağrılı kabarcıkların gelişmeme olasılığını bile artırabilir.İnsanların yaklaşık üçte biri daha şiddetli veya daha sık reküranslardan yakınmakta ya da reküransları özellikle can sıkıcı bulmaktadır. Bu bireyler supresif (baskılayıcı) tedavi ile – yani, düşük dozda antiviral ilaçlarla yapılan sürekli günlük tedavi edilebilir. Supresif tedavi reküransların %80-90’ını önleyebilir.Tetikleyici EtmenlerBelli tetikleyici etmenler, tekrarlayan atakları başlatabilir. Atak yaşayan insanlar aşağıdaki etmenlerin tetikleyici olabileceğini bildirmişlerdir: Stres Diğer hastalık, yaralanmalar ya da ameliyatlarMenstruasyon gibi hormonal değişimlerDeride iritasyon (cinsel ilişki sırasında meydana gelen sürtünme dahil)Sağlığınıza genel anlamda dikkat ederek bu durum üzerinde belli bir kontrol sahibi olabilirsiniz. Uygun beslenme düzeni, yeterli uyku, yeterli hijyen koşulları ve istirahat reküran ataklara karşı daha dayanıklı olmanızı sağlar.

Gebelik ve Herpes

hamilelikte_genital_herpes

Genital herpes çocuk sahibi olma yeteneğinizi etkilemez. Fakat, HSV’nin çocuğunuza geçme olasılığı bir endişe kaynağı olabilir. Eğer siz ya da eşiniz HSV-2 ile enfekte ise ve bebek bekliyor ya da bir çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmalısınız.Genital herpesin bir bebekte görülmesinin çok nadir bir durum olduğunu unutmayınız. Genital herpes ABD’de dünyaya gelen 2,000 bebekten sadece bir tanesini etkilemektedir – buna karşın beş hamile kadından biri genital herpese sebep olan virüs ile enfekte olabilmektedir.Türkiye’de taşıyıcılık %5 oranındadır ve her 20 hamilelikten 1’inde genital herpes görülme riski mevcuttur.Virüs bebek ana rahmindeyken çok nadiren bebeğe geçmektedir. Büyük tehlike doğum sırasında ortaya çıkmaktadır. Bebek doğum kanalındaki uçuk yaralarına temas etmek suretiyle enfekte olabilmektedir.

Eğer hamile kalmadan önce genital herpese yakalandıysanız:

hamilelikte_genital_herpes_virusu

Virüsün bebeğinize geçme riski çok düşüktür – yüzde 3’ten daha azdır.Kanınızda bulunan antikorlar bebeğinizin virüse karşı direnç göstermesine yardımcı olur.Bebek bekliyorsanız ve genital herpes geçmişiniz varsa, durumun izlenebilmesi için doktorunuzu durumdan haberdar ediniz.

Eğer virüs ilk kez hamilelik sırasında ortaya çıktıysa:

hamilelikte_genital_herpes_virusu_bebege_gecermi

Herpes virüsü ile hamilelik sırasında enfekte olunduğunda virüsün çocuğa geçme riski daha yüksektir.Bebeğinize geçme riski tıbbi izleme prosedürleri (örneğin, uçuk yaralarının bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi gibi) ve gerekirse uygun tedavi adımları ile azaltılabilir. Bu nedenle eğer hamileyseniz ve HSV ile enfekte olduğunuzu henüz anladıysanız doktorunuza derhal bilgi veriniz.Eğer eşinizin genital herpes tanısı henüz yeni konulduysa, sizde virüs ile enfekte olabilir ve bebeğinize geçirebilirsiniz. Aynı şekilde, durumu konuşmak ve yapacaklarınız konusunda uzlaşmaya varmak için vakit geçirmeden doktorunuzla görüşünüz.Hamilelik döneminde antiviral ilaç tedavisi bir rutin olmamakla beraber bazen gerek duyulabilir. Doktorunuz sizin ve bebeğiniz için en iyi yaklaşım hakkında bilgi verecek ve öneride bulunacaktır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Kadınların Korkulu Kabusu Genital Herpes” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar