Sao Paulo

Gezelim Görelim 2 Haziran 2008

Sao Paulo, Brezilya’nın 26 eyaletinden birisinin başkenti ve ülkenin başlıca sanayi merkezlerinden biridir. 10 milyonu aşan nüfusuyla Güney Amerika’nın en büyük kentidir.
São Paulo, Brezilya’nın güneydoğusunda işlek bir liman olan Santos’tan 48 km uzakta, Serra do Mar tepeleri üzerinde kuruludur. Santos’a elektrikli tren hattı ve otoyolla bağlanmıştır. Bu tepelerden doğan Tietê Irmağı kentin hemen doğusundan geçer. São Paulo bir dizi küçük kasabaya ve geniş tarım alanlarıyla otlaklara tapeden bakar. Rio de Janeiro, São Paulo’nun 355 km kuzeydoğusunda yer alır.

sao_paulo
São Paulo 1554’te Portekizli papazlarca bir Yerli yerleşim merkezi olarak kuruldu. Yerleşim yeri üç patikanın kesiştiği 800 metre yükseklikte bir tepedeydi. Kahve plantasyonlarının bölgenin başlıca zenginlik kaynağı haline geldiği 19. yüzyılda São Paulo gelişmeye başladı. Kısa süre sonra da bir sanayi, ticaret ve bankacılık merkezine dönüştü. Kent ve çevresinde İtalya, Portekiz, İspanya, Almanya ve Japonya’dan pek çok göçmen geldi. Portekizce konuşulan São Paulo’da halkın büyük bölümü Katolik’tir.
Kentin yakınlarındaki Cubatão’da Brezilya’nın en büyük petrol rafinerisi bulunur. São Paulo bölgesinde kahvenin yanı sıra şekerkamışı, pamuk, mısır, pirinç, fasulye ve meyve yetiştirilir. Sığır yetiştiriliciliği de yaygınlaşmaktadır.

sao_paulo_hakkinda

Kentte çok sayıda okul ve kütüphane bulunur. Yılanlar ve yılan sokmaları üzerinde araştırmalarıyla ünlü Butanta Enstitüsü de São Paulo’dadır.
Brezilya’nın önemli şehirlerinden olan Rio ile çok sıkı bir rekabet halinde olan Sao Paulo; Brezilya’nın en gelişmiş, kozmopolit eyaletlerindendir. Sao Paulo, kumsalları ve görülmeye değer müzeleri ile çok meşhurdur.
Müzeleri: “Yerel Müze”, Maracana stadyumunda bulunan sporculara ait formaların sunulduğu “Maracana Müzesi” , “Modern Sanatlar Müzesi” , “Cumhuriyet Müzesi” gibi birçok müzeyi görmeden dönmeyi düşünmeyin. Brezilya hakkında daha detaylı bilgileri, müzeleri gezerek edinebilirsiniz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Sao Paulo” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar