Sayısız Faydası Olduğu Söylenen Baharat Suyu Ne İşe Yarar

Baharatlar hayatımızda şu ya da bu şekilde yer alıyor. Baharatların sadece yemeklere lezzet verdiğini düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Baharatlar aynı zamanda çok iyi şifa kaynağıdır. Kimyon en çok kullanılan ve hemen hemen herkesin mutfağında bulunan baharatların başında yer alır. Son derece faydalı bir baharat olan kimyon, Asya ve Hint mutfaklarından da sıklıkla kullanılan bir baharat. Kimyon su ile karıştırılıp kullanıldığında cilt ve saç problemlerinden tutun da, kansızlık ve zayıflamaya kadar pek çok probleme de olumlu fayda sağlıyor. Bu makalemde kısaca sizlere baharat suyu olarak adlandırılan kimyon suyunun faydalarından bahsetmek istiyorum.

Sindirime Yardımcı Olur

sindirim_problemi

Kimyonun en faydalı özelliklerinden bir tanesi, sindirim enzimlerinin üretimini uyarmaktır. Ayrıca metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

Vücutta Su Tutulmasını Önler

odem_vucutta_su_tutma

Susuzluk ve artan tuz tüketimi vücutta ödem denile su tutulmasına neden olur. Her gün bir bardak kimyon suyu/baharat suyu içmek, ödem oluşmasını önler.

Bağışıklık sistemini Güçlendirir

bagisiklik_sistemi

Kimyon içinde bulunan antioksidanlar, serbest radikal hasarını önler ve enfeksiyon riskini azaltır.

Kansızlık İçin Son Derece Faydalıdır

kansizlik_anemi

Her gün kimyon suyu tüketmek kansızlık açısından çok faydalıdır. Riski en az düzeye indirir.

Kan Basıncını Düzenler

kan_basinci

Kimyon potasyum bakımından oldukça zengin bir baharattır. Potasyumun en büyük faydası da, sıvı-elektrolit dengesini sağlamasıdır. Tansiyonu dengede tutmak için son derece faydalıdır.

Metabolizmayı Hızlandırır ve Zayıflatır

zayiflama

Kimyon fiber açısından son derece zengindir. Bu sayede hem metabolizmayı hızlandırır, hem de iştahı baskılayarak zayıflamanıza yardımcı olur.

Cildi ve Saçı Besler

sac_ve_cilt_guzelligi

Baharat suyunun toksin atıcı özelliği olması nedeni ile, ciltte akne ve leke oluşmasını önler. Ayrıca kimyonun içinde bulunan E ve A vitaminleri cildinize ve saçlarınıza muhteşem bir görüntü sağlar.

Kimyon Suyunun Hazırlanışı

kimyon_suyu

1-1,5 çay kaşığı kimyonu, 2 bardak su ile orta hararetli ateşte kaynatın. Kaynayınca ocağı kapatın ve 6 dakika demlendirin. Su sarımtrak bir renk alacaktır. Artık kimyon suyu/baharat suyu kullanıma hazır. Bu tarif 2 kişiliktir. Her gün taze olarak hazırlanması gerekir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Sayısız Faydası Olduğu Söylenen Baharat Suyu Ne İşe Yarar” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar