SİGARA İÇENLER NASIL BESLENMELİ?SİGARA İÇENLERE BESLENME ÖNERİLERİ

Gezelim Görelim 2 Ağustos 2008
Radyasyon ve hava kirliliği kadar sigaranın da zararları ve kansere neden olduğu herkes tarafından biliniyor. Bu gerçeği bildiği halde sigara içmeye devam eden insan sayısı hayli fazla. Sigarayı barakmak bir tiryaki için elbette çok zordur. Ama sigara içimiyle vücutta meydana gelen zararları başka yardımcı maddelerle azaltmak da mümkün. Sigara içmek insan vücudunda sağlam olmayan ve değişken moleküllerin sayısının artmasına neden olabiliyor. Bu durum da anormal hücreler yaratarak kanser ve diğer hastalıklara kapı açıyor. Vücudunun dayanıklılık sistemi zayıflayan insanın çeşitli hastalıklara yakalanmasından doğal bir şey olamaz. Doktorlar ve uzmanlar beslenme stiliyle insanların dayanıklılık sistemlerini güçlendirebileceklerini savunuyorlar. Ancak tüm yiyeceklerin bir takım halinde çalıştığını unutmamak gerekir. Hiç bir besin tek başına harikalar yaratamaz. Bu yüzden insan vücudu pek çok besinin aynı anda yardımına ihtiyaç duyabilir. Vitamin hapları ise asla besin yerine konmamalıdır. Vücudun vitamin ihtiyacını yalrnzca bu haplardan karşılayamayacağı tüm uzmanların ortak görüşü. ANTİOKSİDANLAR SİGARAYA KARŞI!
Beslenme uzmanlarına göre, sigara içme sonucu vücutta oluşan anormal hücreler “antioksidan” olarak adlandırılan besinler tarafından durdurulabilir. Antioksidan lar aynı zamanda oksijen moleküllerini de harekete geçirirler. Araştırmaların sonucunda daha fazla antioksidan tüketen insanların hem kan miktarlarının daha fazla olduğu hem de kalp hastalıkları ve kansere yakalanma risklerinin daha az olduğu ortaya çıktı. Antioksidan besinlerin ağırlıklı olduğu bir beslenme stilini sürdürmek sigara içen ya da içmeyen herkesin uyması gereken bir kural aslında. C vitamini, E vitamini ve beta karotenler “antioksidan” olarak adlandırılıyor. Bu vitaminlerin en çok bulunduğu besinler ise şunlar:
* BETA KAROTENLER YANİ A ViTAMİNİNİN A FORMU!
Beta karotenin en çok bulunduğu yerler koyu yeşil ve sarı sebzelerdir. Ispanak, domates, taze kırmızı biber gibi… Ayrıca havuç, mango, tatlı kabağı, patates. kavun, kayısı beta karoten açısından bir hayli zengindir. Günde en az 25 mg. beta karoten almanız uzmanlara göre şart.
*C VİTAMİNİ!
C vitaminini tüm turunçgillerde, domateste, çilek ve yeşil biberde bulabilirsiniz. Günde almamz gereken C vitamini miktarı 500 mg’dan az olmamalı.
* E VİTAMİNİ!
E vitamininin en zengin olduğu besin yağlardır. Yağsız bir rejimde iseniz bile E vitamini almak için kurallarınızı biraz zorlamanız gerekiyor. Çünkü sağlıklı bir diyetten yeterince E vitamini almak biraz zor. Tahıllar, hububatlar, fındıklar, yağlar, barındırdıkları kalori ve yağ miktarı bakımından az yenilen yiyeceklerdir. Ancak E vitamini bakımından zengindirler. E vitaminini yeterince almanın en iyi yolu salatanıza bol bol sos koymanızdır. Antioksidanların yanı sıra folik asit (hayvansal gıdalar ve ciğerde bulunur), magnezyum (yeşil sebzeler, fasulye ve ekmekte bulunur) ve B2 vitamini (koyu yeşil sebzeler, sakatat, tavuk ve ette bulunur) içeren yiyecekler de vücudun dayanıklılığını arttıran ve böylece sigaranın zararlarını azaltan maddeler arasında sayılabil ir.
İDEAL MENÜ!
Aslında gün boyunca insanın ihtiyacı olan antioksidan miktarını alması hiç de zor değil. C vita- mini içeren pek çok yiyecek aynı zamanda beta karoten de içeriyor. Bu yüzden bir günde yeterince antioksidan almak için fazla karışık bir beslenme uygulamanız gerekmiyor. İşte günlük ideal bir menüde mutlaka bulunması gerekenler:
Kahvaltı: Ortalama büyüklükte bir portakal (70 mg)
Öğle yemeği: Küçük bir kavun (113 mg) veya bir tabak taze çilek (85 mg)
Akşam yemeği: Brokoli ya da brüksel lahanası (48 mg) gibi sebzeler
Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“SİGARA İÇENLER NASIL BESLENMELİ?SİGARA İÇENLERE BESLENME ÖNERİLERİ” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar