Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi Nedir ?

Aktüel/Güncel 23 Temmuz 2015

Son dönemlerde Suriye sınırında yaşanan terör saldırıları sonrasında alınan önlemler sınır güvenliğinin yeniden yapılandırılması gerekliliğini ortaya çıkardı. Sınır Fiziki Gvenlik sistemi olarak adlandırılan yeni yapılandırma ile, Suriye sınırında Yabancı terörist savaşçı olarak tanımlanan IŞİD güçlerine karşı alınacak ek tedbirler gündeme geldi. Sınır Fiziki Güvenlik sistemi 24 km boyunca gözetleme alanına sahip olacak Zeplin ve İHA’lar ile 4 il sınırında gerekli görülen yerlere,, duvar ve taşınabilir duvar inşa edip, hendekler kazılacak.

Sınır Fiziki Güvenlik Sitemi

sinir_fiziki_guvenlik_sistemi

 

Sınır güvenliğinin ele alındığı ve yaklaşık 8 saat süren Bakanlar Kurulu Toplantısının ardından gündeme gelen Sınır Fiziki Güvenlik sitemi 910  km lik Türkiye Suriye sınırında bulunan kritik noktala tespit edildi. Mardin, Şanlı Urfa, Hatay ve Gaziantep’i kapsayan Sınır Fiziki Güvenlik sitemi, sınır hudut alayının kontrolü altında bulunan bölgelere entegre edilerek ek güvenlik önlemleri getirildi.

Sınır Fiziki Güvenlik Sitemi Nasıl Çalışır ?

sinir_fiziki_guvenlik_sistemi_nedir

Uzun Vadede, 24 km lik alanı gözetleyebilen zeplin balonlar ve insansız hava araçları ile, 5 metrelik asfalt devriye yolu ve mobil gözetleme araçları oluşturulacak. Sınır Fiziki Güvenlik Sitemini Aselsan ve diğer Savunma Sanayii Şirketleri oluşturacak. İlk etapta, sınır bölgesinin belli bölümlerinde modüler duvarlar yapılacak. Tel kafesler güçlendirilecek ve bu bölümlere aydınlatma yapılacak. Sınır Fiziki Güvenlik Sitemi yapılırken, Gaziantep sınırına 51 km modüler duvar 103 km yol ile 72 km lik bölüme aydınlatma, Hatay sınırına 36 km modüler duvar 58 km yol ile 46 km lik bölüme aydınlatma, Şanlıurfa sınırına 18 km modüler duvar 84 km yol ile 32 km tel kafes, Mardin sınırına 44 km modüler duvar 32 km yol ile 24 km tel kafes yapılacak.

Sınır Fiziki Güvenlik Siteminin Maliyeti

sinir_fiziki_guvenlik_sistemi_maliyeti

Türkiye-Suriye sınırında alınan güvenlik önlemleri kapsamında gündeme gelen Sınır Fiziki Güvenlik Siteminin maliyeti toplamda 233 milyon lira olacak. Ödeneğin temin edilmesi halinde ilk öncelikle modüler duvarların yapımına başlanacak.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Sınır Fiziki Güvenlik Sistemi Nedir ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar