Slime Nedir? Evde Kolay Slime Yapımı

El İşi Göz Nuru 17 Aralık 2016

Merhaba sevgili blog severler. Bu gün sizlere slime nedir ve evde slime nasıl yapılır konusunu anlatacağım. Slime İngilizce Balçık anlamına gelen bir kelimedir. Ama bizim slime olarak tabir ettiğimiz yeni yenil oyun hamuru çamur değil elbette. Zıp zıp hamur olarak da adlandırılan slime aslında polimer malzemeden yapılan bir oyun hamuru. Evde ise boraks,tutkal ve gıda maddesi ile yapılabilecek kolay bir oyuncak. Öncelikle evde slime yapımı için gerekli malzemeleri sayayım. Ardından da evde slime nasıl yapılır konusuna açıklık getireyim.

Evde Slime Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

evde_slime_yapimi

  • 1 bardak beyaz tutkal,
  • 1/2 çay bardağı boraks,
  • Gıda boyası ( gıda boyası ile birlikte isterseniz simde kullanabilirsiniz ),
  • 1 bardak ılık su,
  • 1 bardak oda sıcaklığında su,

Evde Slime Nasıl Yapılır?

evde_slime_nasi_yapilir

Evde slime yapımı için öncelikle, 1 bardak ılık suyun içine boraksı ekleyerek, boraks iyice çözülene kadar karıştırın. Derin bir kabın içine tutkalı boşaltın. 1 su bardağına yakın suyu, tutkala yavaş yavaş ekleyerek tutkalı inceltin. Ardından boraks ve su karışımını çay kaşığı yardımı ile tutkal su karışımının içine ekleyin ve takta kaşıkla iyice karıştırın. Burada dikkat etmeniz gereken konu, slimenin istediğiniz kıvamda olması için, borakslı suyu yavaş yavaş eklemeniz olacaktır. 2- çay kaşığı borakslı suyu ekleyip, iyice karıştırın. Ardından 2-3 çay kaşığı daha ekleyin. Bu şekilde borakslı su bitene kadar devam edin. Slime ele yapışmayacak kıvama gelince, gıda boyasını ve dilerseniz simi slime hamurunun içine karıştırın. Elinizle iyice yoğurun. Ev yapımı slime/zıp zıp hamur oynamaya hazır artık.. Slime oyun hamurunu istediğiniz miktarda yapabilirsiniz. Bunun için malzeme miktarına siz karar verin. Zıp zıp hamuru havasız ve kapalı bir kabın içinde saklamak kaydıyla, 1 ay kullanabilirsiniz.

Lütfen Dikkat !!Önemli Uyarı

Slime içinde kullanılan boraks maddesi eldivensiz yetişkinler tarafından bile kullanılması sakıncalıdır. Boraks maddesinin koklanması bağımlılık yapabilir. Uzmanların önerisi çocukların boraks maddesinden uzak durmasıdır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Slime Nedir? Evde Kolay Slime Yapımı” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Evde Teraryum Yapımı

Evde Teraryum Yapımı

6 Ekim 2017
122
Yeni Yıl Patiği Yapımı

Yeni Yıl Patiği Yapımı

28 Aralık 2016
327

Sponsor Bağlantılar