Son Yılların En Popüler Erkek İsimleri

İsim Analizleri 30 Ocak 2016

Erkek bebeklerine isim bulmakta zorlanan anne ve babalar için hazırladığım bu makalemde, son yılların en gözde erkek isimleri ve anlamları konusunda sizlere bilgi vermek istedim. Önereceğimiz bazı isimler hem erkek, hem de kız çocuklarında kullanılabilen unisex isimler. Eğer Kızınız için kız çocuk isimlerinde kararsız kalmışsanız, bu isölerden bir tanesini değerlendirebilirsiniz. Çocuklarınıza verdiğiniz isimlerin anlamları hayatlarını da etkiliyor unutmayın. Çünkü bazı isimler gerçekten de kişilerin sorun yaşamasına neden oluyor.

Emir

emir_ismi

Son yılların en gözde erkek isimlerinden bir tanesi Emir. Emir isminin özelliği hem modern, hem de geleneksel bir isim olması. Arapça kökenli bir isim olan Emir Osmanlı tarihinde de sıklıkla kullanılan bir isimdir. Enir ismi Kuran-ı Kerimde geçen bir isim değildir. Emir isminin anlamı; Bir kavmin, şehrin başı, hanedana mensup kimse, Peygamber’in soyundan gelen kişi ve kumandan olarak bilinmektedir.

Yağız

yagiz_ismi

Özellikle 90’lı yıllardan bu tarafa oldukça sık kullanılan erkek isimlerinden bir diğeri de Yağız ismi. Son bir kaç yıldır yine eski rağbetini görmeye başlayan Yağız ismi ülkemizde 15.350 erkek çoğunun ismidir. Yağız ismi kuranda geçen bir isim değildir. Türkçe kökenli olan Yağız ismi, esmer,doru, yiğit anlamlarına gelir.

Ege

ege_ismi

Modern isimlerden en çok kullanılan Ege ismi,hem kız hem de erkek çocuklarına verilebilen bir isim olarak karşımıza çıkıyor. Ege isminin anlamı, bir çocuğu koruyan, kollayan kişi ve yaşça büyük, ulu manalarına gelmektedir. Ayrıca Türkiye’nin batısında bulunan yeşilliği, sahili ve iklimiyle cazibe merkezi olan kentleri içerisinde barındıran bir bölgedir.

Sarp

sarp_ismi

Çok sayıda ünlünün de sahip olduğu Sarp ismi, yine son dönemlerin en çok kullanılan erkek isimlerinden bir tanesidir. Türkçe kökenli bir isim olan Sarp isminin anlamı; çetin, sert, şiddetli ve çıkılması zor olan manalarına gelmektedir. Türkiye’de Sarp adında sadece 3500 civarında kişi var.

Meriç

meric_ismi

Meriç ismi erkek ismi olarak düşünülse de hem kız hem de erkek çocuklar için kullanılan unisex isimlerden bir tanesidir. Meriç ismi, isimden çok kelime anlamı ile dikkat çekmektedir.Balkan yarımadasının Güneydoğu Bölgesi’nden geçen bir akarsudur. Meriç ismi Kuran’da geçen bir isim değildir.

Berke

berke_ismi

Erkek çocuklara en çok verilen isimlerden bir diğeri de Berke. Berke’nin sözlük anlamı kayısı, zerdali olan ve kama’ dır. Türkiye’de 15 binden fazla Berke ismi vardır. Berke adı aynı zamanda Altınordu hükümdarının da adıdır.

Doruk

doruk_ismi

Doruk ismi erkek çocuklarında farklı versiyonlarıyla kullanılmaktadır. İlk olarak direkt Doruk adı daha sıklıkla kullanılmaktadır. Ama bunun yanı sıra, Dorukhan ismi de tercih edilmektedir. Tepe, zirve manasına gelen Doruk ismi, 10 binden fazla kişide kullanılıyor. Modern dönem isimlerinden olması da özellikle büyük kentlerde ebeveynlerin tercihi olmasına yol açıyor.

Bartu

bartu_ismi

Bartu Türkiye’de 3400 kişide kullanılan isimdir.Fakat bir kaç yıl içinde, Bartu ismi sayısının on binlere ulaşacağı şüphesiz bir gerçektir. Bartu isminin anlamı, varlık, servet varılacak yer olarak geçmektedir. Aynı zamanda en eski Türk kağanlarından bir tanesinin ismidir. Bartu ismi Kuran-ı Kerimde geçen bir isim değildir.

Bora

bora_ismi

Bora isminin anlamı, araziden çıkan şiddetli rüzgardır. Bora ismi, her geçen yıl isim istatistiklerinde yükselen bir çizgisi bulunuyor. Bu çok kısa bir süre içerisinde Türkiye’de kullanılan geleneksel erkek isimlerinden birisi olacağını gösteriyor. İtalyan kökenli bir kelime olan Bora yağmur getiren sert rüzgar Küp, teneke dibinde kalan bulanık zeytinyağı, erkek deve anlamlarına gelmektedir. Kuran-ı Kerimde geçen bir isim değildir.

Rüzgar

ruzgar_ismi

Rüzgar isminin anlamı; zaman, dünya ve talih manalarına gelmektedir.Rüzgar ismi, henüz çok yaygın bir isim olmasa da son 10 yıllık tabloda her geçen gün kullanım oranını arttıran erkek isimleri arasında yer alıyor. Farsça kökenli bir isim olan Rüzgar, yaklaşık 10 bin kişi tarafından kullanılıyor.

Toprak

toprak_ismi

Toprak ismi özellikle son 10 yıl içerisinde unisex olarak kullanılan isimlerden bir tanesidir. Son yılların trend unisex isimlerinden olan Toprak ismi ise hem kız çocukları hem de erkek çocukları için tercih edebilecek farklı, özgün ve sıra dışı isimlerden birisidir. Toprak ismi Türkçe kökenli bir isim olup, yer kabuğunun yüzey bölümü ve ülke manasına gelmektedir. Kuranda geçen bir isim değildir.

Arın

arin_ismi

Arın ismi her ne kadar çok fazla alışılagelmiş bir isim olmasa da modern yapısı ve ses dizilimi dolayısıyla ebeveynlerin çocukları içi son yıllarda tercih ettiği başlıca erkek çocuk isimlerinden birisi. Özellikle henüz 7 ile 8 yaşlarındaki çocuklarda sıkça karşılaşılan isimlerden birisi olarak, gelecek nesil için hayli popüler bir isim olacak gibi görünüyor.

Atakan

atakan_ismi

Atakan aslında Türkiye’deki uzun süredir popüler olan isimlerden olan Atakan ismi güçlü yapısı ve anlamıyla erkek çocukları için en ideal isim tercihlerinden birisi konumunda. İleri atılan manasıyla Türkçe’deki en özel isimlerden birisi olarak 25 binden fazla kişide kullanılıyor.

Efe

efe_ismi

Efe Ege bölgesindeki yiğit, ağabey ve kabadayı kavramlarını temsil eden Efe, özellikle erkek çocukları için son derece kuvvetli ve dolgun bir isim. Özellikle ataerkil toplum anlayışının sosyal yaşantı da dahi kendisini en etkin şekilde hissettirdiği modern yüzyılda Efe isminin sıklıkla tercih edilmesi pek de garip karşılanmaz.

Şah

sah_ismi

Şah ismi, anne babaların erkek çocukları için isim arayışına girdiklerinde anlamsal ve ses dizilimi yönünden güçlü ve kuvvetli olması en önemli etkenlerin başında geliyor. Şah ismi de hükümdar manasını taşıması ve özellikle Türk kültüründe son derece önemli bir yeri bulunması nedeni ile erkek çocukları için son yıllarda sıklıkla tercih edilen isimlerden birisi konumunda yer alıyor. Melihşah, Cihandar Şah, Selim Şah ve Argun Şah gibi çeşitli değişkenliklerle de Şah isminin kullanıldığı görülüyor.

Kutay

kutay_ismi

Kutay ismi, mübarek ay manasına gelmesine karşın Kuran’da yer almayan isimler arasındadır. Kutay, erkek çocukları için en çok tercih edilenler sıralamasında 2 binli sıralarda kendisine yer buluyor. Türkiye’de yaklaşık 4500 kişide tercih ediliyor.

Çınar

cinar_ismi

Çınar İsmini 30 metreye kadar uzayabilen son derece köklü bir ağaçtan almak son derece ihtişamlı ve dikkat çekici olabileceğinden, Çınar adı günümüzde en sık kullanılan erkek çocuk isimlerinden birisi. Farsça kökeni sayesinde oldukça hoş gelen bir söyleniş tınısı bulunan Çınar ismi, günümüzde olduğundan daha fazla popüler olacağını tahmin etmekte pek de yanlış olmayacaktır.

Kuzey

kuzey_ismi

Kuzey Son yıllardaki en trend erkek çocuk isimlerinden, en çok öne çıkanı ise Kuzey. Son yıllarda Kuzey adının daha popüler olması ve tercih edilmesi özellikle Kuzey-Güney gibi Kuzey isminin ön plana çıktığı yapımlarında fazlasıyla etkisi bulunuyor. Modern çağda televizyon ve sinema etkisi sosyal yaşamda doğrudan etkilerde bulunuyor ki bunu pek çok noktada görmek mümkün oluyor.

Ada

ada_ismi

Ada Günümüzde Ege, çimen, toprak, kuzey ve doğu gibi isimlerinin hayli popüler olması Ada isminin de pek garipsenmemesini sağlıyor ki son yıllarda ebeveynlerin çocukları için düşündükleri en trend erkek çocuğu isimleri arasında yer alıyor. Kısa ve vurucu yapısı sayesinde son derece etkili bir isim olması nedeni ile de günümüzde modern toplum yaşantısında sıklıkla tercih ediliyor.

Göktürk

gokturk_ismi

Göktürk Toplumda artan Milliyetçi duygular, zaten bu duyguları uzun yıllardır taşıyan kesim tarafından tercih edilen Göktürk adının son zamanlarda daha popüler hale gelmesine yol açıyor. Herkesin bildiği gibi Orta Asya’da hüküm sürmüş bir Türk ulusu ve bu ulustan olan kişiler için kullanılan Göktürk, günümüz modern Türkiye’sinde daha çok Türkçü düşünceye hakim olan ebeveynlerin erkek çocukları için tercih ettiği bir isim haline geldi.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Son Yılların En Popüler Erkek İsimleri” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar