Stres Altında Yaşamanın da Faydaları Var!

Sağlık 29 Ocak 2017

Stres çağın vebası olarak adlandırılıyor. İnsanlar stresten kurtulmak için çeşitli yöntemlere başvuruyor. Bu kadar kötü olarak lanse edilen ve herkesin kesinlikle uzak durması gereken bir şey olduğu uzmanlar sıklıkla söylüyorlar. Peki stres altında yaşamanın hiç bir faydası yok mu? Elbette var. Günümüzde stresten uzak durmak ya da stressiz bir hayat yaşamak mümkün olmadığına göre, sağlığımıza olan faydalarından istifade etmek gerekir.

Stres Beyin Gelişimine Katkıda Bulunur

stres

Hayatta engel olmaya gücümüzün yetmeyeceği iki şey varsa; birincisi yaşlanmak, diğeri de stres.. Ama stresi’in yarattığı baskı hissinin bizlere bir takım faydaları var. Stres beyin hücrelerinin sayısını ve performansını artırır. Kaliforniya’da yapılan bir araştırma sonucu da bu durum bilimsel olarak da kanıtlanmış. Sürekli uyarı altında olmak beyin performansını artırır.

Stres Hafızayı Kuvvetlendirir

hafizayi_kuvvetlendirmek_icin

Stresin beyin hücrelerini artırdığını ve normalden iki kat fazla çalışmasını sağladığı, araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Beyin hücrelerinin normalden hızlı büyümesinin en güzel yanı da hafızanın daha kuvvetli olması. Başınıza kötü bir olay geldiğinde, bu olayın nasıl ve ne şekilde olduğunu asla unutmazsınız. Bu şekilde ileride yaşanabilecek benzer durumlarda alarmda olursunuz. Bu da hafızanın kuvvetlenmesi için iyi bir sebeptir.

İyi Stres Diye Bir Şey Var

iyi_stres

İyi stres olarak tanımlanan ÖSTRES; kişiyi zorlayan, heyecanlandıran ve beyni uyaran eylemler vücutta stres hissi yaratır. Ancak bu durum her zaman rahatsız edici bir durum değildir. Aksine ÖSTRES kişiyi motive eder, duyuları keskinleştirir ve problemleri daha hızlı çözmeye sevk eder. Kısaca iyi stres yeni sinir yollarının oluşmasına neden olur ve sağlıklı endorfin hormonlarının salgılanmasını sağlar.

İyi stres Hasta Olmayı Önler

stresin_faydalari

Uzun sürek kronik stres insanları hasta eder. Fakat kısa süreli iyi stres bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Stanford Üniversitesinde yapılan bilimsel araştırma da bunun kanıtı. Siz bu hafta çok işim var, kesinlikle hasta olmamam lazım, bir sorun çıkmaması lazım diyerek strese girdiğinizde, vücutta salgılanan hormonlar bağışıklık sistemini kuvvetlendirecektir.

Hamilelikte Yaşanan İyi Stres Bebeğe de İyi Gelir

stresin_yararlari

Hamilelik dönemi, kadınların en hassas olduğu dönemlerdir. Uzun süreli stres bebeği olumsuz etkiler. Ama kısa süreli iyi stres sizin sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için faydalıdır. Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bilimsel araştırma sonucunda, gebelikte kısa süreli stres ve heyecan yaşayan annelerin bebeklerinin çok rahat hamilelik geçiren kadınların bebeklerine oranla idrak gücünün daha fazla olduğu kanıtlanmıştır. Kısacası, gamsız annelerin bebekleri de gamsız oluyor. Ama olan biteni fark eden ve kafa yoran annelerin bilgili ve sezgili çocukları oluyor.

 

 

 

 

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Stres Altında Yaşamanın da Faydaları Var!” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar