Süt İçmenin Vücudumuza Faydaları

Süt İçmenin Vücudumuza Faydaları konusunu sizlerle paylaşacağız bu gün. Süt içmenin vücudumuza faydaları inanılmaz derecede fazla. Pek süt içmenin zararları neler. Sütün içindeki besin maddeleri neler. Bütün bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını makalemizde bulabilirsiniz. Çoluk çocuk yaşlı genç demeden herkesin mutlaka ve mutlaka tüketmesi gereken en önemli besin kaynaklarından bir tanesi süttür. Genellikle çocukluk çağında tüketilen ve ilerleyen yaşlarda tüketimi azaltılan veya tamamen bırakılan süt, vücudumuz için son derece faydalı ve gerekli besin bileşimlerini içerisinde bulundurmaktadır. Çocukluk çağında ve yetişkinlik döneminde mutlaka günde 2 bardak süt içilmelidir. Bu kadar faydalı olduğu söylenilen sütün vücudumuza atkıları nelerdir hep birlikte görelim dilerseniz.Süt İçmenin Faydaları,Sütün Yararları,Sütün Besin Değeri,Sütün İçerdiği Vitaminler,Sütün İçindeki Besin Maddeleri, Süt İçmenin Faydaları ve Zararları

Süt İçmenin Faydaları/Yararları

sut_icmenin_vucudumuza_faydalari

Süt kalsiyum açısından son derece zengidir

Çok işlevsel bir mineral olan kalsiyumu süt, yoğurt, ayran, kefir ve peynirden oluşan süt ve süt grubu yiyecek tüketmeden yeterli ölçüde sağlamamız mümkün değildir.

Sütte Bol Miktarda Fosfor Bulunur

Sütte bulunan kalsiyum ve fosfor dengeli bir yapıdadır ve biyo yararlılığı yani vücuda faydası oldukça yüksektir. Fosfor protein metabolizmasında ve kas dokusunun oluşmasında yapı taşıdır. Vücut dokusunun oluşumunda ve protein sentezinde fosfor minerali kullanılır.

sut_icmenin_faydalari_ve_zararlari

Süt A Vitamini Yönünden Çok Zengirdir

 Göz sağlığı ile birlikte cilt sağlığı için de önemli bir vitamin olan A vitamini sütte hatırı sayılır miktarda bulunuyor.

Süt ve Süt Ürünleri B grubu vitaminleri Açısından Çok Zengindir

B grubu vitaminleri enerji metabolizmasında önemli işlevleri olan vitaminlerdir. B grubu vitaminlerinin enerji metabolizmasına kilit noktada olan çeşitleri vardır, bir takım B grubu vitaminleri de sinir sisteminde görevlidir.

Sütte E Vitamini Vardır

Yaşlanma karşıtı anti aging vitamin olan E vitamini sütte önemli miktarda bulunmaktadır.

Süt Biotin İçerir

Saç ve cilt sağlığımızda görevli olan biotin için süt önemli bir kaynaktır.

sutun_icindeki_vitaminler

Süt Son Derece Kaliteli Bir Protein Kaynağıdır

Sütün içerdiği protein hayvansal protein olarak biyo yararlılığı yüksek kaliteli ve metabolizmamızı hızlandıran yapıdadır.

Süt Çeşitli Yağ Asitleri Bakımından Çok Zengindir

 Yağların miktarı kadar önemli bir konu da yağ asitlerinin işlevleridir. Sütte bulunan bir takım yağ asitleri elzem yağ asitleri olarak büyüme ve gelişmede etkili yağ asitleridir.

Sütte Az Fakat İşlevsel Özelliği Yüksek Karbonhidrat Bulunur

 Sütte bulunan karbonhidrat laktoz formatında emilimi kolay ancak hızlı olmayan yapıdadır.

sutun_besin_degeri

Süt Ana Öğünler İçin Tamamlayıcı ve Tok Tutucu Özelliğe Sahiptir

Sabah kahvaltıda süt içmek, öğlen ve akşam yemeklerinde; yoğurt, ayran, cacık tüketmek öğünün kalitesini ve gücünü arttıran besinlerdir.

Süt En Sağlıklı ve En Pratik ara Öğün Besinidir

Artık bilimsel birçok otorite 5-6 öğün beslenme konusunda hemfikir. 2- 3 saat arayla karbonhidrat, protein ve yağ içeren ana ve ara öğünler oluşturmak için ara öğünlerde süt çok uygun ve pratik bir besin.

Süt Yüksek Tansiyonla Savaşmayı Sağlar

Sütün içeriğinde bulunan kalsiyum ve fosfor ayrıca vücudun kan basıncını ayarlamakta yardımcı ve böylece yüksek tansiyon riskini azaltmaktadır.

Süt Fazla Miktarda Vücuda Alınan Tuzun Vücuttan Atılmasını Sağlar

Sütte bulunan kalsiyum, fazla sodyumun emilmesini engellediği gibi atılmasında da işlevseldir.

sut_icmek_zayiflatiyor

Süt Şeker Hastalığından Korunmayı ve Hastalıkta Tedaviye Yardımı Sağlar

Şeker hastalığı tedavisinde; ilaç tedavisi + diyet tedavisi birbirini bütünler. Süt temel besin olarak şeker dengesinin sağlanmasında ara öğünlerde kullanımı önemli ölçüde fayda sağlar.

Süt İçmek Zayıflama Diyetlerinin Başarısını Artırır

Baharda ve yaz aylarında en çok konuştuğumuz ve hayatımızı en çok etkileyen konu zayıflama isteğimiz. Yaşam şartları her geçen gün bize kilo aldırıyor ve zaman içinde rotamızı obeziteye yönlendiriyor. Ara öğünlerde ve ana öğünlerde süt içmek, diyetin başarısını ve kilo verme hızını yükseltir.

sut_icmenin_yararlari

Süt Kemik Erimesinden Korunma Sağlamaya Yardımcı Olur

Kemiklerimizin sağlam dokusunun oluşumunda ilk 35 yaşına kadar olan dönemde, kalsiyum tüketimi ile kalsiyum birikmektedir. 35 yaş sonrası olan ikinci dönemde gün be gün kemiklerden kalsiyum çekilmeye ve atılmaya başlamakta ve böylece minimal adımlarla kemik erimesi ilerlemektedir. Yeteri kadar kalsiyum alırsanız yani süt ve süt grubu yiyecekler tüketirseniz; kemiklerden kalsiyum kaybı ivmesi ciddi bir şekilde düşer. İlerleyen yaşamımızda kemik erimesi riski hissedilir bir şekilde engellenmiş olur.

Süt Çocukların Sağlıklı Büyümesinde Çok Büyük Etkendir

Büyüme, gelişme ve boy uzamasını etkileyen birçok faktör vardır. Ancak yeterli ölçüde süt tüketimi önemli ve hissedilir derecede pozitif etki gösterir.

Kadınlarda Adet Öncesi ve Adet Sırası Sendromları Önlemeye Yardımcı Olur

Kadınların korkulu rüyası regl dönemlerinde yaşadıkları; premens öncesi sendromlarıyla başa çıkmakta süt yarımcı etki göstermektedir. Regl döneminde yeterli ve düzenli olarak süt tüketirseniz regl sendromlarının hafif atlatıldığını gösteren çalışmalar vardır.

gunde_ne_kadar_sut_icmeli

Süt Dolaşım Sistemini Açarak Ödem Oluşmasını Önler

Süt su oranı yüksek olması ile vücudun su ihtiyacını karşılayacak yönde destek sağlar. Ödem probleminin gelişmesini engelleyici etki göstermekle birlikte oluşmuş ödemi çözmekte yardımcıdır.

Süt En İyi Antikanserojen Besinlerden Birisidir

Toksin madde birikimini engeller, anti kanserojen etki gösterir. İçeriğinde ki mineral dengesi ve yapısı vücudumuzda toksin madde birikmesini engeller ve atılmasını kolaylaştırır.

Süt Kolesterolü Önlemeye Yardımcıdır

Süt kan kolesterol miktarı yönetiminde vücudumuza yardım eder. Süt diğer hayvansal yiyeceklerde olduğu gibi kolesterol içeren bir besindir. Kan kolesterolünü belirli düzeylerde tutmak için her gün düzenli olarak, belli bir miktar kolesterolü yiyeceklerin yapısından almak zorundayız. Aksi taktirde diyetimiz sıfır kolesterol içerir, buna istinaden karaciğer kolesterol üretir. Zaman içinde bu üretimde uzmanlaşır, hızlanır ve kontrol elden çıkar.

sut_icmenin_zararlari

Süt İçmenin Zararları

  • Bu kadar çok faydasının yanı sıra sütün zararları da yok değil tabiki.
  • Sütün gerekenden çok miktarlarda tüketilmesi kansızlığa ve kabızlığa yol açabilir.
  • Laktoz intöleransı olan hastalarda sindirim sitemi problemlerine sebep olabilir.
  •  Aşırı Miktarda Süt tüketmek beslenme bozukluğuna sebep olur.
  • Süt İçmenin Faydaları,Sütün Yararları,Sütün Besin Değeri,Sütün İçerdiği Vitaminler,Sütün İçindeki Besin Maddeleri, Süt İçmenin Faydaları ve Zararları
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Süt İçmenin Vücudumuza Faydaları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar

instagram takipçi hilesiinstagram beğeni