Teknoloji İle Birlikte Yok Olan Meslekler

Teknolojik gelişmeler sonucunda dijital bir dünyaya adım attık ve hemen hemen her şeyimizi bu dijital dünyaya göre ayarlamaya başladık. Bu teknolojik gelişmeler hayatımızda pek çok kolaylığı da beraberinde getirdi. Ama madalyonun bir de görünmeyen bir yüzü var. Oda dijital dünyaya girmemizle birlikte bazı meslek dalları yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Üstelik ülkemiz de dahil pek çok dünya ülkesi için bu durum maalesef geçerli. Yani Tüm dünyada işsizlik ciddi oranda artacak gibi görünüyor. Amerika’da yapılan bir araştırma sonucunda yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan meslekler incelenmiş. Sonucu ilginç bulduğum için ben de siz sevgili okurlarımızla paylaşmak istedim.

editorluk

Editörlük

Editörlük son dönemlerin en gözde mesleklerinden bir tanesi olmasına karşın, medya sektöründe başlayan dijital işlemler, sadece baskı bölümünde olanları değil, editörlük bölümünde olanlarını da işinden etme yolunda hızla ilerliyor. Önümüzdeki yıllarda editörlük için akıllı makineler kullanılmaya başlanacak.

balikcilik

Balıkçılık

Balıkçılık bizim ülkemiz de dahil pek çok ülkede geçim kaynağı olan bir meslek dalı. Artık balıkçılıkta da kas gücünden çok makine gücüne dayalı çalışmalar başlamış durumda. Uzmanların görüşü ise, zamanla bu meslek grubunda çalışan insanların ciddi oranda azalacağı ve uzun yıllar sonrasında be mesleğin yok olacağı yönünde.

sanayi_calisanlari

Sanayi Çalışanları

Plastik ve metal sanayisinde de artık teknolojik cihazlar kullanılıyor ve bu ürünler otomasyonla üretilmeye başlandı. Bu durum ise, sektör çalışanlarından %6 sının işsiz kalacağını gösteriyor.

enerji_sektoru_calisanlari

Enerji Sektörü Çalışanları

Teknolojik cihazların gelişmesinin en çok olumsuz etki yaptığı meslek gruplarından bir tanesi de enerji üretim ve dağıtım mesleğinde çalışanlar oldu.

radyo_televizyon_calisanlari

Radyo TV Çalışanları

Bildiğiniz gibi radyo TV sektörünün okulu bile var. Ama teknolojinin gelişmesi ile birlikte, radyo TV ler için hayati öneme sahip reklam gelirleri dijital dünyaya kaymış durumda. Gelir düşünce elbette çalışanların işi de ciddi anlamda tehlikeye girmiş durumda.

turizm_acenteleri

Turizm Acentecileri

İnternet kullanımının artması, kişilerin tatil programlarını da kendi başlarına yapmasına olanak verdi. Bu sebeple de turizm acentalarına çok fazla uğrayan insan bulunmuyor. Hal böyle olunca bu sektör çalışanlarının % 12 lik kısmı da işinden olma tehlikesiyle karşı karşıya geldi.

ciftcilik

Çiftçiler

Çiftçilik ülkemizdeki en önemli geçim kaynaklarından bir tanesi. Artık bu meslek dalı da teknolojik değişimlere ayak uydurdu ve makinelerin gücüne kendini teslim etti. Bu güce ayak uyduramayan çalışanlar ise işsiz kaldı. Çiftçilikteki işsizlik oranı %19.

postacilik

Postacılar

Eksiden internet ve sosyal medya yoktu. Herkes mektup ile haberleşiyordu. Oysa günümüzde e-mailler ve sosyal medya sayesinde kişiler dilediği anda istediği kişiye ulaşma şansına sahip. Teknolojik gelişmeler postacılık mesleğinde % 28 lik bir işsizlik oranını da beraberinde getiriyor.

mucevher_ustasi

Mücevher üreticileri

Global dünyada şirketleri daha az masraf ile en yüksek karı elde etme çabası içinde olduklarından bazı meslek grupları da kaybolup gitmeye yüz tutmuş durumda. Bunlardan bir tanesi de el emeği göz nuru ile mücevher üreten ustalar.

hosteslik

Hostesler

Hosteslik her ne kadar günümüzde halen geçerli bir meslek sayılsa bile teknolojik gelişmeler önümüzdeki yıllarda onları da işsizler sınıfına sokacak gibi görünüyor.

Yepyeni ve Aykırı Meslek Fikirleri

En Çok Kazandıran Meslekler Hangileri ?

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Teknoloji İle Birlikte Yok Olan Meslekler” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar