Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

Bilim ve Teknoloji 10 Şubat 2015

Cep telefonu olmayan kişi neredeyse yok gibi artık. Üstelik cep telefonu kullanma yaşı da epeyce düştü. Çocuk büyük demeden milyonlarca insan cep telefonu kullanıyor. Yapılan bir araştırmaya göre, mobil telefon kullanan abonelerin sayısı 70 milyonun üzerinde. Bu abonelerden kimisi akıllı telefon kullanıyor, kimisi ise alo desin yeter denilen türden telefon kullanıyor. Elbette ki bu kadar çok kullanılan bir cihazın başına da çeşitli kazalar gelebiliyor. Özellikle telefonun suya düşmesi cep telefonu ile ilgili en sık yaşanılan kazaların başında yer alıyor. Akıllı telefon suya düşünce ne yapmak gerekir ya da akıllı telefon olmayan ama yine de insanların ihtiyaçları anında yardımına koşan telefonlar suya düşünce ne yapmalı? İşte cep telefonları ile ilgili çok sık yaşanan cep telefonunun suya düşmesi ve telefon suya düşünce yapılaması gerekenler konusunda sizler için etkili bir kaç çözüm önerisi hazırladık. Eğer siz de cep telefonum suya düştü ne yapmalıyım diyenelerdenseniz mutlaka önerilerimizi okumalısınız. Ya da cep telefonunuz suya düşmesi bile bir gün sizin de başınıza gelebilecek bir kaza olduğundan dolayı makalemizdeki önerilerimiz aklınızın bir köşesinde bulunsun deriz.

Cep Telefonu Suya Düşerse Ne Yapılır ?

Makalemizin bu bölümünde cep telefonu suya düşersen ne yapılır konusunda izlemeniz gereken adımlardan bahsedeceğiz. Cep telefonu suya düşerse ne yapılır konulu makalemizi maddeler halinde sizler için yayınladık.

Telefonu Suda Çıkarın ve Hemen Kapatın

telefon_suya_düserse_ne_yapilirTelefonunuz suya düşmüşse acil olarak sudan çıkarın ve olabildiğince en hızlı şekilde telefonu kapatın. Telefonu kapatma hızınızdaki 3-5 saniye bile çok önemli olacaktır.

Telefonun Bataryasını ve Sim Kartını Çıkarın

Telefonunuzu kapatma işlemini yaptıktan sonra, kısa devre yapmasını önlemek için batarya, sim kart ve SD kart’ı çıkarın. Bunun yanında çıkarılabilecek daha ne varsa telefonunuzdan uzaklaştırın. Bu işlem telefonunuzun hava ile temas etmesini sağlar ve daha kolay kurumasına yardımcı olur.

Telefonunuzu Kurulayın

Telefonun üzerindeki sıvıyı vakumlayın. Eğer vakum cihazınız yok ise kulaklık girişi, şarj girişi ve kart yuvalarını ağzınızla vakumlayabilirsiniz.

Telefonu Kurutma İşlemini Yapın

telefonum_suya_düstü_ne_yapmam_lazimYukarıda saydığımız işlemlerin ardından telefonu kurutma işlemine geçebilirsiniz. Bir tabak dolusu pirincin içine telefonunuzu koyup, pirincin nemi alması için 48 saat bu şekilde telefonunuzu bekletin. Bu sırada telefonu kesinlikle açmayın. Kurutma işleminin daha hızlı olması için bazı insanlar saç kurutma makinesini deniyorlar. Ne kadar etkili bir yöntem olduğunu bilmediğim için size bu yöntemi önermek konusunda kararsızım. Ama saç kurutma makinasını kullandıktan sonra yine de kalan nemi tamamen kurutmak için pirinç dolu tabağın içine koymanızda fayda var. Eğer pirinç yoksa elinizin altında güneşin altında kurutmak da diğer bir alternatif. Havlu peçetenin üzerine koyduğunuz telefonu güneşin altına koyup kurumasını bekleyebilirsiniz. Fakat cihazı uzun süre güneşin altında bekletmenin cihazınıza zarar vereceğini de unutmayın.

Telefonunuzu Çalıştırın

Cihazınız tamamen kuruduktan sonra cihazı açıp çalışıp çalışmadığını kontrol edin.Yukarıda bahsettiğimiz işlemler pek çok telefonda işe yaramakla beraber, cihazın çalışması ne kadar ıslandığına ve içindeki çipin zarar görüp görmediğine bağlıdır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar