Tisan Yarımadası Nerede ?

Gezelim Görelim 12 Şubat 2015

Son günlerde Türkiye’nin cennet bir köşesi sıkça medyada yer almaya başladı. Doğu akdeniz’in incisi veya Akdeniz’deki Bodrum olarak lanse edilen ve el değmemiş saklı bir cennet koyu olan Tisan Yarımadası/Tisan Tatil köyü hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Öncelikle, Tisan Yarımadası/Tisan Tatil Köyü nerede sorusunun cevabını vererek başlayalım.  Tisan Yarımadası/Tisan Tatil Mersin’in Silifke ilçesine bağlı,Yeşilovacık beldesi sahilinde, mavi ve yeşilin buluştuğu nefis bir koydur. El değmemiş bu saklı cennet köşesi Yunan kolonisi olarak kurulan antik bir kentin tarihi kalıntılarının yanı sıra, doğal güzellikleriyle görenleri adeta büyüleyen ve şahane bir manzaraya sahip olan bir yarımadadır. Turkuaz renkli bu koy, Silifke’nin 31 kilometre güneyinde bulunmaktadır. Tisan’ın eski adı Aphrodisias Antik kentidir ve beldenin denize uzanan burnunda yer almaktadır. Tisan’ın doğu ve batı olmak üzere iki farklı limanı vardır.  Aphrodisias İ.Ö. 7. yüzyılda kurulmuş bir Yunan kolonisidir. Tisan’da sadece tarihi kalıntılar değil, eşsiz güzellikte doğal güzellikleri de görenleri adeta büyülemektedir. Bu muhteşem antik kentin yakınlarında 1976 yılında kurulan ve sakinlerini Ankaralıların oluşturduğu muhteşem Tisan Tatil Köyü bulunmaktadır.

Tisan Tatil Köyü

tisan_yarimadasi

1976 yılında Aphrodisias antik kentin yakınlarında kurulmuş olan Tisan Tatil Köyünde, doğu ve batı olmak üzere, beyaz kumlu, mercan koylarına benzeyen turkuaz renkli iki adet koy bulunmaktadır. Doğu yönüne bakan koyun karşısında tatil için Tisan Tatil Köyüne gelmiş olan kişilerin yüzerek gidip gelebileceği kadar kısa mesafede 2 farklı ada bulunmaktadır. Tisan Tatil Köyünde 2 farklı sahil bulunması , rüzgarın doğudan veya batıdan esme yönüne ve dalgaya göre, tatilcilere iki farklı seçenek sunmaktadır. Tisan Yarımadası ve Tisan Tatil Köyü, doğayı, sakinliği, denizi ve tarihi sevenler için bunların hepsini birleştirip en güzel şekilde sunan muhteşem bir koydur.

Tisan Yarımadası Nerede ?

tisan_yarimadasi_nerede

Tisan Yarım Adası Kıbrıs Harekatı sırasında, helikopter ile bölgeden geçen bir Albay tarafından keşfedilmiş. 321 kilometrelik sahili ile dikkat çeken Tisan Yarımadası dağların arasında yer alan ve gerçekten de saklı cennet olarak adlandırılabilecek muhteşem bir antik kent. Beldedeki beyaz evler nedeni ile Akdeniz’deki Bodrum olarak adlandırılıyor. Tisan Nerede sorusunun cevabını bir kez daha yanıtlayalım. Mersinin Silifke ilçesinin 31 kilometre güneyinde yer alıyor. Deniz, doğa ve tarihin muhteşem bir sentezi olan Tisan Yarımadasında, sahil kenarında kurulmuş evleri ve muhteşem doğal güzelliği ile tatilcilerin uğrak yeri olmaya başlamış bir yer.

Tisan Yarım Adasına/Tisan Tatil Köyüne Nasıl Gidilir ?

tisan_yarimadasina_nasil_gidilir

Tisan Yarım Adasına ya da Tisan Tatil Köyüne hiç gitmemiş olan okurlarımız için Tisan Yarım Adasına/Tisan Tatil Köyüne Nasıl Gidilir sorusunun cevabını da verelim buradan.  Dağların arasında yer alan Tisan Yarımadasına ulaşmak için, yüksek bir tepe aşmanız gerekli. Mersin Antalya kara yolundan, Silifke ilçesine bağlanan yola giriş yaparak, Silifke’ye bağlı Yeşilovacık mahallesinden dağa doğru giden yolu takip ederseniz, yola girdiğiniz andan itibaren Tisan Yarımadasının eşsiz güzelliğini de görmeye başlayabilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken önemli bir konu var. Tisan Yarımadasına giden yol çok virajlı ve dik yokuşlardan oluşmakta.

Tisan Tatil Köyünde/Tisan Yarımadasında Nerede Kalınır ?

tisan_yarimadasinda_nerede_kalinir

Tisan Yarımadasını ve Tisan Tatil Köyünü ziyaret etmek isterseniz, nerede kalınır işini halletmeden gitmemenizi öneririz. Tisan Yarımadasında gelen tatilcilerin konaklayabilmesi için, günübirlik kiralanan villalar ve evler mevcut. Bunlardan kendinize ve bütçenize uygun olan bir tanesini, gitmeden önce kiralamanız gerekmektedir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Tisan Yarımadası Nerede ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar