Vücudumuzda Yeniden Başlat Düğmesi Olduğunu Biliyor muydunuz ?

Sağlık 22 Aralık 2015

Uzak doğu tıbbi herkesin malumu Pek çok alternatif tedavi yöntemini içinde barındıran Uzak Doğu Tıbbında öyle bir yöntem var ki vücudumuzda adeta yeniden başlatma düğmesi gibi çalışıyor. Bu nokta 10 hastalığın tedavisinde ve uzun bir hayat yaşamak için yüz yıllardır Uzak Doğu tıbbında kullanılıyor. Düşünsenize, vücudunuzun bir yerinde bir düğme ve o düğmeye bastığınızda vücudunuz yeniden başlatılıyor. Tıpkı bir bilgisayar gibi. Ben de bu gün bu ilginç konu ile ilgili olarak bir makale hazırladım. Bakalım insan vücudundaki yeniden başlat düğmesi nerede ve nasıl çalışıyor.

zu_san_li_masaji

Uzak Doğuda babasının önerisini dinleyen Zu San Li her gün vücudunda bulunan bir noktaya masaj yapmak sureti ile onlarca imparatorun ölümüne ve doğumuna şahit olacak kadar uzun süre yaşamış. Kimine göre bu sadece bir şehir efsanesi olsa da bu yöntem binlerce yıldır uzak doğuda uygulanan ve çok mükemmel sonuç veren bir uygulama.

Zu San Li Noktası Nedir ?

zu_san_li_noktasi_nerede

 

İnsan Vücudunda yılın 12 ayını temsilen 12 majör meridyen ve günlerini temsil eden 365 nokta vardır.  Spesifik noktalara düzenli olarak parmak ucu ile baskı be masaj yapmak vücutta iyileşme etkisi yapar ve yaşlanmayı önler. Çin de uzun ömür noktası olarak bilinen Zu San Li noktası Japonya da ise, Yüz hastalığın noktası olarak tanımlanmaktadır.

Zu San Li Noktasını Nasıl Bulacaksınız?

zu_san_li_uzak_dogu_masaji

Vücudumuzdaki yeniden başlat düğmesi olarak adlandırdığımız nokta, yani Zu San Li noktası diz kapağının biraz altında yer alır. Bu noktayı doğru tespit edebilmek için sağ elinizi parmaklarınız aşağıya gelecek şekilde sağ dizinizin üstüne yerleştirin. Avuç içiniz dizinizi kaplasın. Zu San Li küçük parmak tırnağınız ile yüzük parmağınızın tırnağı arasındaki noktadır. Eğer bu şekilde Zu San Li noktasını doğru şekilde bulamadıysanız yere oturup dizlerinizi kendinize çekin. Ayaklarınız hala yerde olsun. Dizinizin altında daha yüksek bir alan fark edeceksiniz, parmağınızı onun üzerine koyup hafifçe bastırın. İşte bu nokta Zu San Li noktasıdır.

Zu San Li Noktası Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir ?

zu_san_li_masajinin_faydalari

 

Zu San Li noktası, vücudumuzun alt kısmındaki organların çalışmasını kontrol eder. Adrenal bezleri, böbrekler, cinsel organlar, sindirim kanalının uygun bir şekilde çalışmasını sağlayan bölümlerin içinden geçen omuriliğin fonksiyonlarını yönetir. Zu San Li noktasına masaj yapmak öncelikle insan sağlığının korunması açısında çok büyük önem taşıyan adrenalinin (Böbrek üstü salgı bezlerinden salgılanan hormon) daha aktif çalışmasını sağlar. Zu San Li noktasına masaj yapmanın genel faydalarından kısaca bahsetmek istiyorum.

zu_san_li_noktasi_masajinin_faydalari

  • Böbrek üstü bezlerinin daha aktif çalışması, kandaki hidrokortizon, adrenalin ve diğer hormonların daha düzenli sağlanmasına neden olur.
  • Bu hormonların düzenli olarak salgılanması da, kan basıncının dengelenmesine, kandaki insülin ve şeker seviyesinin normal seviyeye gelmesine,vücuttaki enfeksiyonların azalmasına ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine neden olur.
  • Ayrıca sağlık bir sindirim ve bağırsak düzenine kavuşmanızı, depresyonu yenmenizi, öz güven eksiliğinizin giderilmesini, stres ve tansiyon yüksekliğinin önlenmesini de sağlaması açısında önemlidir.
  • Felç ile birlikte ortaya çıkan pek çok sorunun çözümünü sağlar.
  • İçsel dengeyi sağlar.
  • Cinsel Güçsüzlük, hıçkırık,kabızlık,gastrit ve idrar kaçırma problemlerinde oldukça faydalıdır.
  • Düzenli olarak uygulanan masaj sonrasında kilo verme ve zayıflama sıklıkla görülen bir durumdur.
  • Bu masajı öğle yemeğinden önce yaparsanız hafızanızı, kardiyovasküler ve sindirim sisteminizi de güçlendirebilir. Öğleden sonra yaptığınızda ise stres, baş ağrısı, huzursuzluk, uykusuzluk için şifa bulabilirsiniz.

Zu San Li Noktasına Masaj Uygulaması

zu_san_li_masajinin_yapilisi

Bu masajı sabah saatlerinde, öğlen yemeğinden önce yapmanız daha uygun olacaktır. Bu şekilde maksimum fayda elde edeceksiniz. Zu San Li noktasına her diz için, saat yönünde parmağınızı hafifçe bastırarak ve bastırdığınız noktada bir süre kalarak 10 dakika masaj uygulayın. Masaja başlamadan önce sakinleşin ve derin nefes larak yaptığınız masaja odaklanın. Masajı oturur pozisyonda yapmanız daha etkili olacaktır.

Zu San Li Masajı İle Kilo Vermek/Zayıflamak

zu_san_li_masaji_zayiflamak_kilo_vermek

Zu San Li masajının kilo verdirmek ve zayıflamak konusunda oldukça faydalı olduğu biliniyor. Bu masaj sayesinde haftada 400-500 gr zayıflama sağlanabiliyor. Masajın zayıflamak etkisinden yararlanmak için, saat yönünün tersine masaj yapmanız gerekiyor.

Not: Saat yönünü ayarlarken masaj yapan siz olduğunuz için kendi açınızdan olmasına dikkat ediniz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Vücudumuzda Yeniden Başlat Düğmesi Olduğunu Biliyor muydunuz ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar