Yeşil Yapraklı Sebzelerin Faydaları ve Zararları

Yeşil yapraklı sebzeler, sağlıklı ve dengeli beslenmenin en önemli unsurlarından bir tanesidir. Hep protein ya da karbonhidrat yönlü beslenmek ciddi sağlık problemlerine neden olabileceğinden dolayı, mutlaka beslenmede çeşitlilik olması gerekir. Öncelikle yeşil yapraklı sebzeler nelerdir sorusuna cevap verelim. Bu çeşitliliği sağlayacak olan besin guruplarından bir tanesi de yeşil yapraklı sebzelerdir. Peki bu yeşil yapraklı sebzeler nelerdir ? Yeşil yapraklı sebzeler olarak adlandırılan bitkiler; Lahana,marul,roka,yeşil soğan,brokoli,pazı, kara lahana, tere, semizotu, hindiba, labada,ıspanak,maydanoz ve aklınıza gelebilecek pek çok yeşil renkli sebzelerdir. Yeşil yapraklı sebzelerin sağlık açısından faydaları inanılmayacak kadar fazla. Yeşil yapraklı sebzelerin faydalarından/yararlarından istifade etmek için ister çiğ olarak ister pişmiş olarak mutlaka yeşil yapraklı sebze tüketmek gerekir. Yeşil yapraklı sebzelerin faydalarından/yararlarından bahsedeceğimiz makalemizde sizler için faydalı olduğunu düşündüğümüz bilgiler vereceğiz. Makalemizin son bölümünde ise yeşil yapraklı sebzelerin zararları konusunda bir kaç önemli hatırlatma yapacağız.

Yeşil Yapraklı Sebzeleri Faydaları/Yararları

Makalemizin giriş bölümünde yeşil yapraklı sebzeler nelerdir sorusuna cevap vermiştik. Bu bölümde ise, yeşil yapraklı sebzelerin faydaları/yararları konusunda sizleri bilgilendireceğiz.

  • Yeşil yapraklı sebzelerin en önemli yararları arasında kanser hastalığından bizleri koruması yer alıyor.
  • Yeşil yapraklı sebzeler kan dolaşımını hızlandırır ve dolaşım kalitesini artırır.
  • Yeşil yapraklı sebzeler bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.yesil_yaprakli_sebzeler_nelerdir
  • Yeşil yapraklı sebzeler bağırsak florasını düzenlemek açısından çok yararlıdır.
  • Yeşil yapraklı sebzeler enerji verir.
  • Yeşil yapraklı sebzeler motivasyonunuzu yükseltir, depresyondan kurtulmaya yardımcı olur.
  • Yeşil yapraklı sebzeler karaciğer, safra kesesi ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirir.
  • Yeşil yapraklı sebzeler soğuk algınlığı, özellikle ciğerlerdeki tıkanıklığı, mukusu azaltmak suretiyle temizler.
  • Yeşil yapraklı sebzeleri bol miktarda tüketmeye gayret edin. Sürekli tükettiğiniz Yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra farklı yeşil sebzeleri de denemenizde fayda vardır.
  • Yeşil yapraklı sebzeler arasında en çok bilinen brokoli iyi bir enerji kaynağıdır.

Yeşil Yapraklı Sebzelerin Zararları

Makalemizin bu bölümünde yeşil yapraklı sebzelerin zararları konusunda size bilgiler vereceğiz. Yeşil yapraklı sebzeler arasında yine en çok bilinenlerden ikisi olan ıspanak ve pancar bitkilerinin uç kısmındaki yeşiller, oksalik asitten zengin olduğu için kemik ve dişlerden kalsiyumun çekilmesine sebep olabilir.Bu sebepten dolayı daha az miktarda tüketilmeleri gerekir. Bu tür sebzeleri tüketirken de fındık fıstık türevleri, çeşitli tohum, tofu, baklagiller, tereyağı, yoğurt gibi protein ve yağ kaynaklarıyla birlikte pişirilmesi gerekmektedir.  Bu şekilde pişirildiğinde oksalik asitin etkisi azalacaktır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Yeşil Yapraklı Sebzelerin Faydaları ve Zararları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar

instagram takipçi hilesiinstagram beğeni